رفتن به بالا

پایگاه خبری فرهنگی اجتماعی ایلام 53

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳
  • الأربعاء ۱۴ ذو القعدة ۱۴۴۵
  • 2024 Wednesday 22 May

در حالی شهرستان دهلران، بزرگترین شهرستان استان ایلام از نبود امکانات رنج می‌برد که یکی از دلایل اصلی نبود تجهیزات تفریحی در این شهرستان آب و هوای خاص آن است.

کمبود امکانات رفاهی، ورزشی و فرهنگی، یکی از مشکلات و آسیب‌های مهم در اغلب شهرستان‌های استان ایلام است.

دِهلُران، بزرگ‌ترین شهر استان ایلام، با قدمتی دیرین که در جنوب غربی این استان واقع شده است، طولانی‌ترین مرز مشترک استان ایلام با کشور عراق را داراست و پرجمعیت‌ترین شهر بعد از مرکز استان به شمار می‌آید.

دهلران بیش از یک‌سوم مساحت استان را به خود اختصاص داده و میدان نفتی آن در ۲۲ کیلومتری جنوب‌غرب این شهر، بخش اصلی صنعت و اقتصاد منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. میزان نفت موجود در این میدان نفتی به قدری است که در برخی نقاط مانند چشمه‌های طبیعی از زمین می‌جوشد و جریان پیدا می‌کند، چشمه قیر دهلران یک نمونه از این پدیده است.

در سال‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی در زمینه راه، کشاورزی و پتروشیمی در این منطقه رخ داده اما این شهر مرزی، با منابع سرشار و مردم خونگرمش سالهاست که همچنان با محرومیت‌ها و مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند.

یکی از این مشکلات نبود امکانات رفاهی، ورزشی و فرهنگی کافی در شهرستان است و مردم دهلران معتقدند اکنون که در عصر و پیشرفت و بالندگی کشور عزیزمان ایران هستیم؛ مردم دهلران هم باید مانند سایر شهرها، از امکانات و تفریحات مناسب برخوردار باشند.

در راستای این مطالبه به حق مردم، برآن شدیم تا گزارشی را در این زمینه تهیه و راه حل این مشکلات را از مسئولین مربوطه پیگیری کنیم.

در ابتدای کار به سراغ اداره ورزش و جوانان این شهر رفتیم تا اوضاع استخر شنای دهلران و سالن‌های ورزشی دهلران را از او جویا شویم.

غلامرضا شاه محمدی مدیر اداره ورزش و جوانان دهلران در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام، گفت: ما در بحث سالن‌های ورزشی نیازمند حمایت برای تعمیر و تجهیز سالن‌ها هستیم و با توجه به شرایط ویژه آب و هوایی دهلران، تأمین لوازم سرمایشی و گرمایشی برای سالن‌های ورزشی مسئله‌ای ضروری است.

وی ادامه داد: رایزنی‌های لازم برای تأمین منابع مالی برای تکمیل و بهره برداری از استخر شنای دهلران که سه سال است به دلیل تعمیرات تعطیل شده در حال انجام است و به یاری خدا این پروژه تا پایان سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید.

پس از اداره ورزش و جوانان به سراغ شهرداری دهلران رفتیم تا اوضاع پارک‌های دهلران را بررسی کنیم.

پیگیر احیا قدیمی‌ترین پارک شهر هستیم

سجاد کاویانی مسئول روابط عمومی شهرداری دهلران، در مصاحبه با خبرنگار فارس در ایلام، گفت: ما در بحث فضای سبز شهری مشکلی نداریم و فضای سبز دهلران با توجه به سرانه جمعیتی این شهر وضعیت مطلوبی دارد.

مسئول روابط عمومی شهرداری دهلران ادامه داد: در بحث تجهیز پارک‌ها کمبودهایی وجود دارد و شهرداری دهلران علیرغم شرایط حاکم بر کشور بخاطر شیوع کرونا و تعطیلی پارک‌ها،‌ پیگیر احیاء پارک لاله به عنوان قدیمی ترین پارک شهر هست و در حال حاضر شرکت ناظر بر استاندارد سازی پارک‌ها و تجهیزات ورزشی که از طرف اداره استاندارد معرفی شده از تجهیزات پارک لاله بازدید، ایرادات و نواقص فنی را نکته برداری کرده و مقرر شده که شرکت طراح و سازنده براساس این آیتم‌ها و اصول فنی و استاندارد نسبت به تجهیز پارک اقدام کند.

شرایط جوی دهلران وسایل را تخریب می‌کند

در ادامه مجید عسگری فرماندار دهلران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام، گفت: دهلران در زمینه فضاهای تفریحی، ورزشی و فرهنگی دارای توانمندی‌ها و البته مشکلاتی است.

وی افزود: فضاهای ورزشی ما اکثرا مربوط به دوره بازسازی شهر پس از جنگ تحمیلی هستند که زمان زیادی از ساخت آن‌ها می‌گذرد و طبیعتا نیاز به تعمیرات اساسی در این زمینه وجود دارد.

فرماندار دهلران تصریح کرد: شهرستان دهلران شرایط آب و هوایی ویژه‌ای دارد و با توجه به گازهای گوگردی چشمه‌های آب گرم دهلران و تاثیرات مخرب آن بر روی تجهیزات ورزشی، نیاز به تعمیرات زود به زود ضروری است.

عسگری در رابطه با سوال خبرنگار ما درخصوص آخرین وضعیت سالن استخر دهلران نیز بیان کرد: ما در سال گذشته استخر دهلران را از طریق ماده ۲۷ به پیمانکار واگذار کردیم که پیمانکار به دلیل شرایط ویژه کرونایی و عدم امکان بهره برداری از استخر سرعت کار خود را کمتر کرد؛ اما با توجه به قراردادی که منعقد شده امسال به طور قطع این پروژه به بهره برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: ما همچنین در سال گذشته پروژه استخر موسیان را نیز کلنگ زنی کرده‌ایم و در حال حاضر پیشرفت فیزیکی این پروژه مطلوب بوده و از نظر منابع اعتباری هم مشکلی خاصی وجود ندارد؛ برنامه ما این است که تا پایان امسال این طرح نیز به اتمام برسد تا مردم بتوانند از امکانات ورزشی مطلوب بهره مند شوند.

فرماندار دهلران گفت: از روزهای پایانی سال ۹۹ تا کنون ما ۵ فضای زمین چمن مصنوعی را در روستاهای اطراف دهلران به بهره برداری رسانده‌ایم.

وی با بیان اینکه به طور کلی ما هم از کمبود امکانات در شهرستان در بحث امکانات ورزشی و فرهنگی به عنوان یک مطالبه عمومی از سوی مردم اطلاع داریم، گفت: ما هم از این کمبودها ناراضی هستیم و می‌خواهیم که دستگاه‌های متولی در این زمینه حداکثر تلاش خود را به کار بگیرند.

عسگری همچنین در خصوص فضای سبز شهری و پارک‌های دهلران تصریح کرد: در رابطه با سرانه فضای سبز شهری ما از نظر کمیت مشکلی نداریم اما از نظر کیفیت و مجهز بودن این فضاها دچار کمبود هستیم.

فرماندار دهلران گفت: برنامه ما برای سال ۱۴۰۰ این است که به طور اختصاصی در هر کدام از ۴ شهر میمه، پهله، موسیان و دهلران یک پروژه فضای سبز تفریحی را تعریف کنیم و در تلاشیم تا منابع مالی این پروژه‌ها را از محل منابع بودجه‌ای فرمانداری و کمک‌های نماینده مردم در مجلس تأمین کنیم تا در ۲ سال آینده به بهره برداری برسانیم.

وی ادامه داد: در همین قالب برای شهر دهلران، احیا پارک چاه آب شهرداری در اولویت برنامه‌های ما قرار دارد؛ این پارک با درختانی مثمر، سال ها به دلایل مختلف رها شده بود که در نظر داریم تا با کمک شهرداری دهلران این پارک را نیز احیا کنیم.

آنچه که از قبل در رابطه با سینما در ذهن داریم را باید فراموش کنیم !

در ادامه فرماندار دهلران در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر افق پیش روی دهلران برای احداث و بهره برداری از سینما در شهرستان گفت: در رابطه با سینما آنچه که از قبل در رابطه با سینما در ذهن داریم را باید فراموش کنیم و باید به سمت پردیس‌های سینمایی حرکت کنیم؛ اگر بخش خصوصی از این موضوع استقبال لازم را داشته باشد فرمانداری آمادگی دارد تا مجوز ها و حمایت های لازم را به آنها اعطا کند.

وی افزود: ما در مجتمع فرهنگی هنری شهرستان دهلران یک ظرفیت باالقوه داریم و می‌توان از این ظرفیت برای سینما، همایش‌ها، تئاتر و فعالیت‌های فرهنگی استفاده کرد؛ اما برای تکمیل این پروژه به ۸ تا ۹ میلیارد تومان بودجه نیازمندیم که با توجه به محدودیت‌های منابع مالی، اجرای این پروژه برای فرمانداری به تنهایی سخت خواهد بود و نیازمند همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد برای اجرای این طرح به طور مشارکتی هستیم.

در پایان این گفت‌وگو اوضاع پارک اناران را از فرماندار دهلران جویا شدیم که مجید عسگری در این رابطه نیز گفت: پارک اناران از مهم‌ترین تفرجگاه های داخل شهر دهلران است که هم اکنون در حال ارائه خدمات به مردم است؛ اما نیاز است که امکانات و خدمات بیشتری در این پارک وجود داشته باشد.

متولی بخش بازی کودکان در پارک اناران بخش خصوصی بوده که بنا به دلایلی تجهیزات را جمع آوری کرده است.

فرماندار دهلران در ادامه گفت: ما آمادگی لازم برای اعطای مجوز به بخش خصوصی با رعایت استانداردهای لازم را داریم.

نماینده حوزه جنوب در مجلس شورای اسلامی پاسخگو نیست !

پس از مصاحبه با فرماندار دهلران به سراغ نماینده مردم حوزه جنوب استان در مجلس رفتیم  تا درباره این مطالبه مردمی با وی هم مصاحبه‌ای داشته باشیم؛ اما پس از تلاش‌های مکرر، در نهایت موفق به اخذ پاسخ از وی نشدیم.

واضح است که نجابت، صبر و مهربانی مردم دهلران نباید موجب ابقای محرومیت‌ها در این شهرستان ثروتمند باشد و مسوولین مربوطه موظف هستند تمام تلاش و رایزنی‌های لازم را برای رفاه هر چه بیشتر مردم در راستای امتنان از صبر و رشادت‌های این مردم غیور و انقلابی به عمل آورند.

بی شک وجود امکانات رفاهی مناسب و کافی باعث کاهش آسیب های اجتماعی و بالا رفتن سرانه امید و شادی در جامعه می شود و با توجه به شرایط کنونی جامعه، امید می‌تواند برگ برنده ما در مواجهه با مشکلات داخلی و خارجی باشد.

انتهای پیام

اخبار مرتبط