یادداشت ها
کد خبر : 269915
جمعه - 12 خرداد 1402 - 12:08
یادداشت؛

شهرهای زنده: نقش المان‌های شهری در شکل‌دهی به آینده اجتماعی

سیدآرمین حسینی؛شهرها به عنوان پرتوان‌ترین محیط‌های اجتماعی و معماری، در شکل‌دهی به رفاه و سلامت افراد نقش بسزایی دارند. در ادامه به برخی از المان‌های شهری که می‌توانند در کاهش آسیب‌های اجتماعی جامعه مؤثر باشند، اشاره می‌کنم:

۱. فضای سبز: فضاهای سبز در شهرها، همچون پارک‌ها، باغ‌ها و میدان‌ها، نقش مهمی در کاهش تنش‌ها و افزایش سلامت روحی افراد دارند. فضاهای سبز امکاناتی مثل محل‌هایی برای استراحت، تمرین و تفریح فراهم می‌کنند که به افزایش ارتباط اجتماعی، رفع تنهایی و کاهش استرس کمک می‌کنند.

۲. فضاهای عمومی: فضاهای عمومی همچون میدان‌ها، کتابخانه‌ها، مراکز فرهنگی و هنری، بازارها و مراکز خرید مکان‌هایی هستند که افراد را به تعامل و ارتباط با یکدیگر تشویق می‌کنند. این فضاها فرصت‌های مناسبی را برای افزایش همبستگی اجتماعی، تبادل اطلاعات و خلق فرصت‌های شغلی فراهم می‌کنند.

۳. نقشه‌بندی شهری دوستدار کودکان: شهرهای دوستدار کودکان، با ارائه فضاها و امکانات مناسب برای بازی و آموزش کودکان، آسیب‌های اجتماعی را به کمترین حد ممکن کاهش می‌دهند. مثلاً پارک‌ها با امکاناتی مانند زمین ورزشی، تجهیزات بازی مناسب و نیروهای نظارتی، فضای ایمن و محیطی مناسب برای فعالیت‌های خلاقانه کودکان فراهم می‌کنند. این اقدامات باعث تحرک فیزیکی کودکان، تقویت روابط اجتماعی آن‌ها و افزایش اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود.

۴. راه‌ها و مسیرهای پیاده‌روی: ایجاد راه‌ها و مسیرهای پیاده‌روی امن و زیبا در شهرها، افراد را به ترک خودروها تشویق می‌کند و فرصت‌های بیشتری را برای تعامل اجتماعی و ارتباطات میان افراد فراهم می‌کند. این اقدام سبب کاهش ترافیک، آلودگی هوا و ناشی‌های اجتماعی مرتبط با آن می‌شود.

۵. فضاهای عمومی دوستدار افراد معلول: شهرها باید فضاهای عمومی را طوری طراحی کنند که به افراد معلول، امکان استفاده راحت و بدون مشکل از آن‌ها را بدهند. ایجاد دسترسی‌های مطلوب به امکانات عمومی، نقش مهمی در تضمین حقوق افراد معلول دارد و احساس تعلق به جامعه را در آن‌ها تقویت می‌کند.

به طور کلی، المان‌های شهری مناسب و بهینه‌سازی فضاها می‌توانند در کاهش آسیب‌های اجتماعی جامعه نقش بسزایی داشته باشند. با توجه به نیازهای افراد، ایجاد فضاهای سبز، فضاهای عمومی فعال و پرانرژی، توجه به نیازهای کودکان و افراد معلول، و ایجاد ساختارهای شهری مناسب، می‌توان بهبود و بهتر شدن شرایط اجتماعی جامعه را به همراه داشته باشد.

گزارش؛

قیمت طلا به سمت بزرگترین افزایش هفتگی پیش می رود

به گزارش پایگاه خبری ایلام۵۳ به نقل از رویترز؛قیمت طلا در معاملات لحظه ای به ۱۹۷۹.۲۴ دلار در هر اونس رسید و قراردادهای آتی طلای ایالات متحده شاهد تغییر کمی بود و ۱۹۹۶.۶۰ دلار ثبت شد.

طلا این هفته ۱.۷ درصد افزایش یافت و به بهترین هفته از هفته منتهی به ۷ آوریل رسید.

ادوارد میر، تحلیلگر فلزات در مارکس گفت: «احساسات بازار طلا همچنان مثبت است و قیمت‌ها می‌تواند اندکی بالاتر رود زیرا انتظار نمی‌رود فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده) نرخ بهره را در ماه ژوئن افزایش دهد.

شاخص دلار به پایین‌ترین سطح خود در یک هفته گذشته رسید و قیمت طلا را برای خریداران سایر ارزها کاهش داد.

در مورد سایر فلزات گرانبها، نقره نقطه ای با ۰.۱ درصد کاهش به ۲۳.۹۲ دلار در هر اونس رسید، اما در طول هفته ۲.۷ درصد افزایش یافت.

پلاتین در ۱۰۰۶.۷۶ دلار و پالادیوم ۰.۳ درصد افزایش یافت و به ۱۳۹۹.۰۲ دلار رسید و این دو فلز در مسیر متحمل شدن زیان هفتگی بودند.

گزارش؛

با محصولات فعلی خودرو نمی‌توان بازار عمان را دست گرفت/ شرایط کشور مانع سرمایه‌گذاری در قطعه‌سازی شده است

به گزارش پایگاه خبری ایلام ۵۳؛ یونس اکبرپور پایدار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه صنعت قطعه‌سازی در ایران وابسته به دانش ۴۰ سال پیش است، گفت: سهم گرفتن از بازار خودرو سایر کشورها نیازمند به روز کردن تکنولوژی در تولید قطعه‌سازی است؛ دنیا با دانش قدیمی قطعه‌سازی ایران بیگانه است این در حالیست که در هر دقیقه صنعت خودروسازی در جهان در حال تغییر و نو شدن است و تلاش می‌شود در تولیدات میزان آلایندگی‌ها را کاهش و ضریب ایمنی را افزایش بدهند.

به گفته این فعال اقتصادی؛ اگر در صنعت قطعه سازی سرمایه‌گذاری‌ نکنیم منابع ملی را هدر و فقط خودمان را رنج می‌دهیم؛ منابعی که ارزان در اختیار صنعت گذاشته می‌شود؛ اگر با تکنولوژی روز تولید را پیش ببریم با یک سوم مصرف فعلی برق می‌توان ۲ برابر تولید داشته باشیم.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق تبریز با تاکید بر برقراری رابطه با کشورهایی که دارای تکنولوژِی و سرمایه در صنعت خودرو‌ هستند، تصریح کرد: ترکیه و چین از ۲ دهه پیش در صنعت قطعه‌سازی ورود و در این حوزه سرمایه‌گذاری کردند و توانستند در این زمینه به رشد اقتصادی برسند؛ امروز قطعه سازی اولین صنعت ترکیه شده و از توریسم هم جلو زده است هم اکنون ترکیه ۲۰ تا ۳۰ درصد نیاز قطعات خودروسازی آلمان را تامین می‌کند و این آمار کیفیت بالای تولیدات در ترکیه را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که چه موانعی باعث شده است که در قطعه سازی سرمایه‌گذاری انجام نشود؟ گفت: شرایط سیاسی کشور مانع سرمایه‌گذاری در بخش قطعه‌سازی شده است کمتر سرمایه‌گذاری تمایل دارد با ما همکاری کند و به نوعی همه از ما فرار می‌کنند؛ تا زمانی‌که ثبات اقتصادی نداشته باشیم سرمایه به سمت ما نمی‌آید؛ سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی حاضر به سرمایه‌گذاری در ایران نیست چراکه تصوری از آینده سرمایه‌گذاری در ایران ندارند.

نائب رییس انجمن قطعه‌سازان خودرو تبریز با اشاره به تفاهم‌نامه صادرات خودرو با عمان، افزود: عمان منابع مالی خوبی دارد و برای آنها فرقی ندارد که خودروهایی ایرانی نیز در این بازار راه پیدا کنند آنها این ذهنیت را دارند اگر ایرانیان می‌توانند محصولات خود را بفروشند پس به این  بازار ورود کنند مانعی برای آنها وجود ندارد.

وی با اشاره به حل ریشه‌ای مشکلات صنعت خودرو، ادامه داد: اگر با محصولات فعلی پای در بازارهایی مانند عمان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس بگذاریم؛ بدون تردید این بازارها را از دست خواهیم داد، اگر یک محصول به بازار کشوری راه پیدا کند اما نتواند نظر مشتریان و خریداران را جلب کند دیگر نمی‌توان سهمی از آن بازار را تصاحب کند و اینگونه نام ایران و محصولات ایرانی خدشه‌دار می‌شود از این‌رو باید انقلابی در صنعت قطعه‌سازی ایجاد و آن را احیا کرد.

اکبری پایدار با تاکید بر اینکه تا زمانی‌که خودروسازان فروش دارند انگیزه‌ای برای به روز کردن دانش تولید قطعه سازی احساس نمی‌کنند، افزود: خودرو به کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است به عنوان مثال شخصی پراید ۲۰۰ میلیون تومانی را خریداری و یک سال با آن کار می‌کند و بعد از یک سال آن را ۲۵۰ میلیون تومان می‌فروشد و اینگونه سرمایه خود را حفظ می‌کند و از آنجایی‌که این شرایط سود دارد در صنعت قطعه سازی سرمایه‌گذاری نخواهد کرد و شاهد رشد این بخش نخواهیم بود. در دهه ۷۰ تولیدکننده سرمایه درحوزه قطعه‌سازی می‌کرد اما در دهه ۸۰ شرایط تغییر کرد و خودروساز دیگر به قطعه ساز توجه نکرد و فقط قیمت تمام شده برایش حائز اهمیت شد؛ به عبارت دیگر قطعه‌ساز تمایل داشت که با قیمت پایین قطعات را خریداری کند به همین خاطر کیفیت محصولات تنزل پیدا کرد.

وی در پایان بیان کرد: باید روابط سیاسی خود را با نیا درست و عضو FATF شویم که سرمایه‌گذار خارجی به ایران بیایید و این اطمینان را داشته باشد که بتواند سرمایه خود را از ایران خارج کند.

گزارش؛

حضور کاروان خدام حرم رضوی در بیمارستانهای شهر ایلام

به گزارش پایگاه خبری ایلام ۵۳؛مسئولان بیمارستانهای امام خمینی(ره)، شهید مصطفی خمینی و آیت‌الله طالقانی و جمعی از کادر درمان و همراهان بیماران؛ خادمان آستان قدس رضوی را در این آیین‌های معنوی در بیمارستانهای یادشده همراهی نمودند.

گفتنی است که خادمان آستان قدس رضوی با حضور در بیمارستانهای امام خمینی(ره)، شهید مصطفی خمینی و آیت‌الله‌ طالقانی ایلام؛ از زحمات و خدمات مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و کادر درمان این بیمارستانها تقدیر بعمل آوردند و در ادامه نیز این خادمان با بهمراه پرچم متبرک حرم امام رضا (ع) در بخش‌های بستری و محوطه بیمارستانهای مذکور حاضر شدند و هدایای متبرک حرم رضوی را در بین کادر درمان و بیماران و همراهان و همچنین نوزادان تازه متولد شده و مادران آنان توزیع کردند.

در نشست خبری مدیرعامل شرکت برق استان ایلام مطرح شد:

مهار رشد مصرف برق در استان ایلام در سال۱۴۰۱ / آموزش ۵ هزار دانش آموز در حوزه مدیریت مصرف برق استان

حامد گنجی – به گزارش پایگاه خبری ایلام ۵۳؛ دکتر ناصری در این نشست با اصحاب رسانه ضمن تشریح وضعیت مصرف برق در استان گفت: در سال ۱۴۰۰ مصرف برق در استان روند صعودی گرفت که با تلاش همکاران در بخش های مختلف این شرکت در استان، این میزان در سال ۱۴۰۱ کاهشی شده است.

مدیرعامل شرکت منطقه ای برق استان گفت:با توجه به کاهش مصرف برق در استان، توانستیم میزان ساعات خاموشی در استان را نسبت به سال گذشته به میزان ۲۰ درصد کاهش دهیم تا هم استانی های عزیز بتوانند از نعمت برق بهره مند شوند.

ناصری گفت:با توجه به وقوع پدیده خشکسالی در سطح کشور و افزایش بی سابقه دما شرایط کم سابقه ای در تامین برق مشترکین بوجود آمد که این کمبود انرژی با اقدامات مختلفی همچون برنامه ریزی فعالیت ۱۹ ساعته چاه های کشاورزی و عدم فعالیت در ۵ ساعت پیک، برنامه ریزی اعمال محدودیت ۱۲ ساعتها به شرکت های صنعتی در طول یک روز در هفته، جلب مشارکت بیش از ۱۵۰۰ مشترک در برنامه های پاسخگویی بار، نظارت و پایش بار ادارات سطح استان، تعدیل بار روشنایی معابر بلواری در سطح شهرها ، تغییر ساعات کار ادارات و جمع آوری برق های غیرمجاز مرتفع و تابستان سخت گذشته بدون اعمال خاموشی به هم استانی های عزیز سپری شد.

مدیرعامل شرکت منطقه ای برق استان ایلام گفت: برای کنترل و نظارت بر بار مصرفی ادارات استان کنتور هوشمند نصب شده است و از مسئولین ادارات استان خواسته شده است تا به میزان ۳۰ درصد در طول ساعات کاری هفته و ۶۰ درصد در ساعات غیرکاری از میزان مصرف خواهد بکاهند.

دکتر ناصری گفت: در سال ۱۴۰۲ پیش بینی شده است که نیاز مصرف استان ۵۰۰ باشد که در این راستا میبایست با آگاه سازی و همکاری مردم و مسئولان در سطح استان ۴۵ مگاوات کاهش پیک اتفاق بیفتد.

مدیرعامل شرکت برق استان ایلام با بیان بیشترین اینکه بیشترین درصد میزان پیک بار در شهرستان ایلام است، گفت: شهرستان های دهلران و دره شهر در رده های بعدی قرار دارند.

دکتر ناصری گفت: شهرستان های مهران، دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره در هنگام تابستان در وضعیت تعرفه گرمسیری قرار می‌گیرند.

وی با تشریح برنامه های گذر از پیک ۱۴۰۲ اشاره کرد: کنترل پذیری وضعیت مصرف چاه های کشاورزی و مشترکین صنعتی و ادارات در حال انجام است تا از مصرف بی رویه برق توسط این مشترکین جلوگیری شود.

مدیرعامل شرکت برق استان ایلام گفت:طرح پاداش صرفه جویی مشترکین خانگی امسال نیز همانند سال گذشته برنامه ریزی شده است.

در این طرح که سال گذشته آغاز شد وزارت نیرو ۱۳۵۰ میلیارد تومان پاداش صرفه جویی را به مشترکین برق اختصاص داد.

وی گفت: امسال در این طرح برای همه مشترکیت این پاداش اعمال خواهد شد و ۳۱ میلیون مشترک خانگی اعم از مشتریان داخل الگوی مصرف و حتی مشتریان پرمصرف می‌توانند در این طرح مشارکت نمایند و از این ظرفیت و امکان بهره مند شوند.

دکتر ناصری گفت: اگر کسی در الگوی مصرف، میزان برق مصرفی را کاهش دهد ۲ هزارتومان به ازای هر کیلووات ساعت پاداش دریافت خواهد کرد و این پاداش ها در قبض مشترکان درج خواهد شد و آن ها برای دوره های بعدی بستانکار خواهند شد.

وی گفت: مشترکین برق استان می‌توانند با استفاده از دور کند کولر آبی، خاموش کردن لامپ های اضافی می‌توانند تا ۱۰۰ کیلووات ساعت مصرف خود را کاهش دهند

مدیرعامل شرکت برق استان نیز با اشاره به وضعیت مصرف برق در مناطق گرمسیری استان گفت: در این نواحی مشترکین می‌توانند با کاهش مصرف برق و خاموش کردن کولرهای اضافی و تنظیم دما در محیط خانه تا ۱ میلیون تومان پاداش ماهانه روی قبوض برق خود دریافت نمایند.

ناصری همچنین با اشاره به اینکه چگونه میتوان مشمول این طرح شد، گفت: با ایجاد سایه بان کولرها می‌توانند از ایجاد فشار بر کولرها برای مصرف برق بیشتر جلوگیری کرد.همچنین با کاهش مصرف برق در ساعات اوج مصرف (۱۴ الی ۲۱)، مدیریت مصرف روشنایی ساختمان ها و رعایت دمای آسایش(۲۴درجه) میتوان به کاهش مصرف برق و دریافت پاداش مصرف برق اقدام کرد.

مدیرعامل شرکت برق استان ایلام گفت: برای بیش از ۵ هزار دانش آموز در سطح استان کلاس آموزشی مدیریت مصرف برق اجرا شده تا از این طریق بتوان خانواده ها را در مدیریت مصرف برق همراه کرد.

وی در پایان ضمن تقدیر از همراهی رسانه ها در کاهش مصرف برق در سطح استان، خواستار همکاری هرچه بیشتر مطبوعات و خبرنگاران استان ایلام جهت مدیریت مصرف در سال جاری شد.

گزارش؛

۸۹ درصد سارقین استان ایلام ، معتادان متجاهر هستند

به گزارش ایلام ۵۳؛ دکتر قمری معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان ایلام در نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه استان با بیان این موضوع گفت: کمیته پیشگیری از سرقت در استان تشکیل شده است و امیدواریم با جلسات مداوم با حضور مسئولان استانی به کاهش آمار سرقت در استان کمک نماییم.

وی با اشاره به تشکیل پنجره واحد زمین در استان گفت:با راه اندازی این سامانه درصدد هستیم تا افراد خریدار بتوانند با استعلام از سامانه های ثبتی با مشکل مواجه نشوند.

دکتر قمری گفت: با راه اندازی این سامانه در آینده نزدیک میتوان از زمین خواری در استان جلوگیری کرد.

معاون اجتماعی و وقوع پیشگیری از جرم دادگستری استان گفت: مطالبه مردمی در حوزه مشاورین املاک و مشاورین خودرو یکی از دستورکارهای ما در استان است.

وی گفت:طرحی با عنوان هر مشاور املاک یک حقوقدان در دست انجام است که تا با استفاده از آن بتوان آگاهی های عمومی جامعه را در استان ارتقا داد.

دکتر قمری گفت:عملکرد سمن ها در استان ضعیف است و آنچنان که باید نتوانسته اند به حقوق عامه مردم بپردازند.

وی گفت:تقویت و رشد سازمان های مردم نهاد برای کمک به دادگستری استان از دیگر برنامه های این معاونت است.

معاون اجتماعی دادگستری استان ایلام گفت: سامانه سجام با هدف پیشگیری از آسیب ها و تخلفات در سطح جامعه راه اندازی شده است تا همشهریان بتوانند با استفاده از آن مشکلات و مسائل آسیب زا را منعکس نمایند.
مردم استان ایلام می‌توانند با مراجعه به این سامانه به آدرس sajam.eadl.ir با طرح مشکلات به دادگستری استان در کنترل و کاهش جرائم آسیب زا در سطح استان کمک نمایند.

گزارش؛

برگزاری شورای فرهنگی منطقه هفت صنعت نفت در ایلام، یک فرصت است

به گزارش پایگاه خبری ایلام ۵۳ به نقل از روابط عمومی شرکت گاز استان ایلام؛ حجت الاسلام ” الله‌نور کریمی‌تبار” در دومین جلسه شورای فرهنگی منطقه هفت صنعت نفت که به میزبانی شرکت گاز استان ایلام برگزار شد، افزود: در عرصه فرهنگی نیازمند یک برنامه منسجم هستیم که این موضوع مهمترین ابزار در برابر تهاجم فرهنگی دشمن است.

وی اظهار داشت: مردم استان ایلام در دوران دفاع‌مقدس در آن شرایط سختی که دشمن تهدید کرد شهرها را بمباران می‌کند، به دامن کوه‌ها و جنگل‌ها پناه برده و هیچگاه در برابر دشمن بعثی، صحنه را خالی نکردند و شجاعانه تا پای جان ایستادند و این حماسه موجب شد مردم دیار ایلام، خادم زائران عتبات‌عالیات باشند.

حجت‌الاسلام کریمی‌تبار به اهمیت معنوی و جهانی پیاده روی اربعین حسینی و میزبانی استان ایلام به عنوان پایتخت اربعین حسینی در کشور اشاره کرد و گفت: باید با تمام توان از ظرفیت‌های لازم برای ایفای نقش فرهنگی در میزبانی از زوار اربعین استفاده شود.

امام جمعه ایلام با بیان اینکه در راستای کارهای فرهنگی اربعین هزینه‌ها باید هدفمند باشد، افزود: انتظار می‌رود مسائل مطرح در این جلسات دنبال و تنها به یک نشست محدود نشود، چرا که در چنین نشست‌هایی تولید فکر و اندیشه، ضروری است.

همچنین مدیرعامل شرکت گاز استان ایلام با اشاره به اینکه اقدامات قابل قبولی در حوزه فرهنگی درون سازمانی در زمینه‌های مختلف انجام می‌شود، گفت: برگزاری چنین جلساتی در سطح ملّی و منطقه‌ای باعث می‌شود که کارهای فرهنگی در بیرون از سازمان هم انجام شود. ” محمود کشاورز” با بیان اینکه استان ایلام در زمان جنگ تحمیلی بیش از ۳ هزار شهید تقدیم نظام و آرمان‌های انقلاب کرده‌است، افزود: انجام کارهای فرهنگی باعث می‌شود که فرهنگ ایثار و شهادت در بین جوانان امروزی نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه ایلام نگین خدمت به زائرین اربعین است، اظهار داشت: برنامه‌ریزی برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی در همه زوایای زندگی اعم از خانواده و محیط کار، چراغ راهی برای تعالی و افزایش بهره‌وری است. مدیرعامل شرکت گاز استان به برگزاری دومین جلسه شورای فرهنگی منطقه هفت صنعت نفت در ایلام اشاره کرد و گفت: استان‌های ایلام، کرمانشاه، همدان، لرستان و کردستان دارای بارقه‌های عمیقی از فرهنگ غنی ایرانی،اسلامی هستند و مفاهیمی که در این مناطق شکل می‌گیرد می‌تواند آثار ارزنده خود را در سطح کشور برجای گذارد.

کشاورز با بیان اینکه فرهنگ یک مفهوم چند جانبه با ظرافت خاص است، اظهار داشت: تمامی برنامه‌های فرهنگی ابلاغی شرکت ملّی گاز ایران در این مجموعه جاری و اجرایی شده است.

این جلسه با حضور مدیران عامل و اعضای شورای فرهنگی ۱۷ شرکت صنعت نفت ننطقه غرب کشور به میزبانی شرکت گاز استان ایلام برگزار گردید.

گزارش؛

جام جهانی کشتی آزاد و فرنگی ۲۰۲۳ لغو شد

به گزارش پایگاه خبری ایلام ۵۳؛سایت اتحادیه جهانی کشتی نوشت:با توجه به تمرکز بسیاری از کشورها بر آماده‌سازی کشتی گیران خود برای حضور در المپیک پاریس و نگرانی بابت عدم حضور در جام های جهانی کشتی آزاد و فرنگی، از دیگر دلایل این تصمیم بوده است.

همچنین با توجه به برگزاری رقابت های قهرمانی جهان در ماه سپتامبر، برگزاری این مسابقات باعث فشار بر کشورهای حاضر می‌شد.

گزارش؛

بیانیه‌ای تبیینی وزارت اطلاعات درباره حوادث رخ داده در مدارس کشور

وزارت اطلاعات درباره حوادث رخ داده در مدارس کشور و بدحالی دانش آموزان، بیانیه‌ای تبیینی صادر کرد.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر می‌باشد:

باسمه تعالی

در پی حوادث و اغتشاشات پاییز گذشته، گزارش‌هایی از بدحالی دانش‌آموزان در برخی مدارس کشور واصل شد و به‌تدریج روندی صعودی به خود گرفت. موضوع قابل تأمّل از آغاز اتفاقات این بود که نسبتی معکوس بین فروکش نمودن تدریجی اغتشاشات موصوف و بالا گرفتن شتابان رویداد‌های منجر به اعلام بدحالی دانش‌آموزان وجود داشت. این موضوع، به‌ویژه با عنایت به جامعه‌ی هدف (نوجوانان و کودکان معصوم)، از همان ابتدا توجه خاص ریاست محترم جمهوری را جلب کرد و بلافاصله دستورات مؤکدی به وزارت‌خانه‌های کشور، اطلاعات، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش صادر کردند. پی‌گیری‌ها تحت مدیریت وزیر محترم کشور آغاز شد. وزارت اطلاعات نیز با تمرکز فزاینده بر موضوع، بدون اعلام عمومی (که موجب نگرانی جامعه یا هوشیاری عوامل احتمالی اتفاقات شود) همه‌ی توان اطلاعاتی، امنیتی، فنی، عملیاتی و آزمایشگاهی خود را برای کشف علل و عوامل، بسیج نمود. مشابه همین توجه و تمرکز از سوی سایر دستگاه‌های امنیتی، اطلاعاتی و انتظامی کشور اعمال شد.

در بدو مأموریت، چهار مجهول پیشِ روی افسران اطلاعاتی این وزارت‌خانه قرار گرفت: چیستی موادی که موجب بدحالی دانش‌آموزان شده‌اند؛ عواملِ انسانی یا فنیِ اقدامات؛ شبکه‌ای که توانایی اقدام در گستره‌ای وسیع را دارا باشد؛ در غیر موارد ذکر شده، چه علل و عوامل دیگری موجب رویداد‌های مورد بحث شده‌اند؟

به‌این ترتیب یکی از حساس‌ترین و دشوارترین مأموریت‌های سال گذشته‌ی سربازان گمنام امام زمان (عج) آغاز شد. اینک با جمع‌آوری اطلاعاتِ موثق و مصادیق فراوان از گسترده‌ترین عملیات رصد و پایش اطلاعاتی – امنیتی کشور و با مطالعات علمی و تجزیه و تحلیل و ترکیب داده‌ها، نتیجه‌ی نهایی مجموعه‌ی تحقیقات را به استحضار ملّت شریف ایران می‌رساند:

۱- اولین گزارش اعلام مسمومیت در تاریخ ۱۵ آبان ماه ۱۴۰۱ از شهرستان نور استان مازندران به ثبت رسیده است. پس از آن و در تاریخ ۹ آذرماه ۱۴۰۱، گزارشی مشابه از یکی از هنرستان‌های دخترانه‌ی استان قم داده شد و متعاقب آن، گزارشاتی غالباً همانند در ماه‌های آذر، بهمن و اسفند به ثبت می‌رسند. از اوایل اسفند ماه، موضوع به سایر استان‌ها تسرّی می‌یابد و گزارشاتی مشابه از استان‌های دیگر واصل می‌شود. این گزارش‌ها تا هشتم اسفند ماه ۱۴۰۱ رشدی با آهنگ ملایم و گاهی با رشد منفی همراه بود. اما از هشتم اسفند، با رشدی فزاینده مواجه می‌شود و نهایتاً در چهاردهم اسفند به اوج خود می‌رسد.

در تاریخ پانزدهم اسفند، رهبر حکیم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) موضعی آشکار، صریح و قاطع در قبال موضوع اتخاذ فرمودند. [۱]بیانات معظم‌له، از سویی تمرکز بیش از پیش دستگاه‌ها بر موضوع را در پی داشت و از سوی دیگر موجب حضور آشکارتر نیرو‌های حافظ امنیت در پیرامون محیط‌های آموزشی شد. طبیعی بود که همزمان شدن این عوامل با پایان اسفند ماه و تعطیلی مدارس، برای مدتی غائله را خاموش نماید. پس از بازگشایی مدارس در سال ۱۴۰۲، به طور جسته و گریخته گزارش‌هایی از ادعای مسمومیت منتشر شدند که البته محدود و کم رمق‌تر از پیش بودند.

۲- در مقطعی که ادعا‌های بدحالی روند صعودی داشتند و به موازات افزایش این قبیل گزارشات، ورود دستگاه‌های مختلف ذی‌ربط به موضوع نیز افزایش و تمرکز بر ابعاد آن عمق بیشتری می‌یافت. به‌تدریج بررسی و چاره اندیشی برای وقایع اعلام شده از دستگاه‌های مرتبط منطقه‌یی به شورای تأمین شهر و شهرستان و استان؛ و در مرحله‌ی بعدی به شورای امنیت کشور و نهایتاً به شورای عالی امنیت ملّی کشور کشیده شد. در تمام آن مقطع گزارش اقدامات، بررسی‌ها و یافته‌ها علاوه بر شورا‌های پیش‌گفته، به استحضار مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) و ریاست محترم جمهوری و دیگر سران قوا می‌رسید و دستورات آن مقامات مبتنی بر اولویت دادن به موضوع و گسترش و تعمیق اقدامات پیشگیرانه به اجرا گذاشته می‌شد.

۳- نوع رصد و پایش‌های اعمال شده از نخستین روزها، بسیار متنوع و فراگیر بود و با گذشت زمان، با گسترش اقدامات در سطح، واکاوی هر چه بیشتر در عمق، پایش دقیق‌ترِ پشت صحنه‌ها، هم‌افزایی دستگاه‌ها و تقسیم کار و انجام اقدامات مشترک و ترکیبیِ فزاینده، همراه می‌شد. روش‌ها و ابزار اطلاعاتی، امنیتی، فنی، انتظامی و آزمایشگاهیِ متعدد، متنوع و گوناگون به کار گرفته شدند. علاوه بر بررسی‌های معطوف به صحنه‌ها و نمونه‌ها، به‌طور همزمان با تحت نظرداشتن کانون‌ها و سوژه‌های مظنون، و گستردن تور‌های متعدد امنیتی و پایش‌های متنوع فنی، تصویری و جمع‌آوری‌های تخصصی اطلاعاتی از محیط‌های هدف، هرگونه احتمالِ هر چند کوچک و ناچیز مورد رصد قرار می‌گرفت. در مورد نمونه‌ها، همزمان با بررسی نمونه‌ی مواد مکشوفه در آزمایشگاه‌های معتبر کشور و وزارت بهداشت و درمان، همان نمونه‌ها در آزمایشگاه‌های ویژه‌ی وزارت‌خانه‌های اطلاعات و دفاع و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز مورد واکاوی قرار می‌گرفتند.

۴- علل و عوامل کشف شده در ایجاد یا احساس بدحالی در آموزشگاه‌ها:
در پی عملیات همه جانبه‌ی فوق‌الاشاره، به‌طور متوالی علل بسیاری از رویداد‌ها کشف و ثابت می‌شد که علّت‌ها نه از گونه‌های پیچیده، و موادِ استفاده شده نه از انواع سموم، بلکه غالباً مواد، ابزار و انگیزه‌های بسیار بسیطی موجب بروز ادعا‌های بدحالی شده بودند. با این حال و برای حصول اطمینان تام، چنان یافته‌هایی به سایر مصادیقِ گزارش شده تعمیم داده نمی‌شد بلکه هر گزارش، به‌طور جداگانه و جدی مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گرفت. به‌عنوان مثال نتیجه‌ی بررسی اولین حادثه‌ی اعلام شده (شهرستان نور) حاکی بود که یکی از دانش‌آموزان دختر، با هدف به تعطیلی کشاندن آموزشگاه، گاز فلفل در کلاس درس منتشر کرده بود. از همین دست نتایج پیرامون حوادث اعلام شده‌ی بعدی نیز حاصل می‌شد.

کلاً در ایجاد یا القای بدحالی در آموزشگاه‌های مختلف کشور ۵ دسته از عوامل کشف شدند که ذیلاً به اختصار مورد اشاره قرار می‌گیرند:

۴/۱- بمبک بدبو: بخشی از موارد گزارش شده مربوط به استفاده از عاملی است که به «بمبک بدبو» معروف شده است. این عامل که در بازار و به‌ویژه در سکو‌های خرید و فروش اینترنتی به فراوانی وجود داشت، پس از استعمال در محیط‌ها موجب پراکندن بوی نامطبوعی می‌شود و معمولاً برای شوخی و تفریح‌های ناسالم و نامتعارف مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفت.

در بررسی بازار خرید و فروش آن مشخص شد که در بازه زمانی حدوداً سه ماهه، سیصد نفر اقدام به خرید آن کرده بودند که بلافاصله کارِ شناسایی خریدارانِ مورد بحث آغاز، غالب آن‌ها شناسایی و افرادی که با کاربستِ آن‌ها، موجب ایجاد هراس شده بودند بازداشت شدند.

۴/۲- از دیگر موارد تعمّدی، بهره‌برداری از افشانه‌های اشک‌آور و گاز فلفل و نظایر آن در محیط‌های آموزشی به قصد شیطنت، بازیگوشی، دیگرآزاری و تعطیل نمودن کلاس‌ها بوده است. در این قبیل موارد نیز با کشف قوطی‌های افشانه و بازداشت عوامل استعمال آن‌ها، التهاب در محیط آموزشی فروکش کرده است.

۴/۳- در موارد متعددی وجود یک عاملِ بودار در محیط یا اطراف آن موجب ایجاد هراس شده است. از جمله مصادیقِ کشف شده که موجب گزارش به اورژانس، آتش‌نشانی، پلیس و حتی انتقال به درمانگاه شده عبارتند از: پرکردن گاز خودرو با روش‌های دستی و غیراستاندارد، قطع و وصل گاز شهری و نشتی مقداری گاز در محیط، آتش زدن ضایعات در زمین کنار مدرسه و انتشار دود در حیاط آن، استفاده از حشره‌کش، پارک نمودن تانکر حامل ته مانده‌ی نفتا کنار یکی از دبیرستان‌ها و بازگذاشتن دریچه‌های روی تانکر برای عدم تراکم گاز آن و مواردی دیگر از این قبیل.

۴/۴- در تعدادی از موارد مکشوفه، وجود اهداف ضدامنیتی و ضدمردمی احراز شده است. به‌این ترتیب که یک یا تعدادی از شیوه‌های پیش‌گفته با هدفِ ایجاد ناامنی یا دامن‌زدن به انگاره‌ی ضعف امنیت در کشور، ایجاد التهاب و آشوب و اعتراض به‌منظور فیلم‌برداری و انعکاس به شبکه‌های فارسی زبان معاند و یا با هدف ایجاد تجمع در مقابل آموزشگاه‌ها صورت گرفته است. عوامل این قبیل موارد غالباً بازداشت و تحویل مرجع قضایی شدند.

۴/۵- عاملِ هراسِ جمعی:
هراسِ جمعی (هیستری جمعی) شکلی از اختلال روانزاد است که معمولاً از یک نفر شروع و به سرعت در جمعی از افراد منتشر می‌شود. این اختلال زمانی رخ می‌دهد که افراد یک اجتماع به‌طور همزمان تحت تأثیر یک محرک تنش‌زا واقع می‌شوند؛ حتی در پی این عارضه برخی علائم فیزیکی ناشی از تنش‌های ذهنی نیز بروز پیدا می‌کند و در حقیقت این افراد به‌طور ناگهانی اعتقاد پیدا می‌کنند که توسط یک عامل خارجی بیمار شده‌اند. اگرچه اغلب موارد هراسِ جمعی در ابتدا به‌عنوان مسمومیت، حمله شیمیایی و یا بیوتروریسم تلقی می‌شود، ولی بررسی‌ها هیچ اثری از توکسین یا عامل شیمیایی را نشان نمی‌دهد و در کلیه‌ی موارد، مبتلایان به سرعت و بدون کوچک‌ترین عوارضی بهبود می‌یابند.

این عارضه نه مختص مقطع فعلی و نه منحصر به کشور ماست. نمونه‌های تاریخی (از تاریخ قدیم و معاصر) و جغرافیایی (از قاره‌های مختلف جهان) و مصادیق فراوانی دارد. من‌جمله در سال‌های ۱۹۶۲ و ۲۰۰۸ در تانزانیا؛ ۱۹۶۵ در انگلستان؛ ۱۹۷۶، ۱۹۸۸، ۲۰۰۲، ۲۰۱۱ در آمریکا؛ ۱۹۸۳ در کرانه باختری؛ ۱۹۹۰ در کوزوو؛ ۱۹۹۳ در مصر؛ ۲۰۰۶ در پرتغال؛ ۲۰۰۷ در برزیل؛ ۲۰۱۰ در برونئی؛ ۲۰۱۳ در سریلانکا و ۲۰۱۸ در امارات.

در کشورمان نیز مصادیقی از کرمان در سال‌های ۱۳۶۵ و ۱۳۷۱؛ یزد در سال ۱۳۷۳ و سردشت در سال ۱۳۸۱ وجود داشته است.
نکته قابل توجه آن‌که در مصادیق ایرانی و جهانی علائم و عوارض مشابهی مطرح می‌شوند. همچنین بیشترین فراوانی در عامل شروع کننده، وجود یک بو در محیط و یا ادراک بویایی غیرواقعی، شروع کننده‌ی ایجاد هراسِ جمعی بوده است. مکان رخداد این پدیده غالباً در مدارس بوده است. سن غالب، زیر ۲۰ سال؛ جنسیت مبتلایان به این عارضه غالباً در دختران بوده است.

مدتی پس از آغاز رویداد‌های ماه‌های گذشته در مدارس کشور، تعدادی از حاذق‌ترین پزشکان و روان‌شناسان ایرانی، فرضیه‌ی هراسِ جمعی را مطرح نمودند. بررسی‌های دقیق میدانی، آزمایشگاهی و معاینات بالینی صحت این فرضیه را برای تعداد قابل توجهی از مدارس اثبات نمود.

۵- یافته‌های میدانی، آزمایشگاهی و نتایج بررسی‌های ستادی و مطالعات آماری وقایع:

۵/۱- در هیچ یک از یافته‌های صحنه‌یی و بررسی‌های آزمایشگاهی در معتبرترین آزمایشگاه‌های کشور، هیچ‌گونه ماده سمی که قابلیت ایجاد مسمومیت را دارا باشد، مشاهده نشد.

۵/۲- به فضل الهی هیچ مورد فوتی یا عوارض جسمانی مانا و بلند مدت وجود نداشته است.

۵/۳- در اکثر قریب به اتفاق روش‌های درمانی اعمال شده برای مراجعینی که اعلام بدحالی نموده و به درمانگاه‌های مختلف مراجعه کرده‌اند، صرفاً درمان‌هایی در حدّ دریافت اکسیژن، سرم و دارو‌های آرام‌بخش بوده است.

۵/۴- میانگین حضور مراجعین در درمانگاه‌ها حدود دو ساعت بوده است و تعداد بسیار اندکی از آن‌ها بستری کوتاه مدت شده‌اند (آن‌هم به‌دلیل اضطراب).
۵/۵- اظهارات متفاوت دانش‌آموزان یک کلاس از مشاهدات، بو‌های استشمامی یا عوارض جسمانی قابل تأمل بود (مثلاً در مورد جامد، مایع یا گاز بودن مواد ادعا شده؛ رنگ مواد؛ بوی مواد؛ تنوع عوارض اعلامی و …).

۵/۶- حالت سرایت ادعا‌ها از اماکن نزدیک به یکدیگر (عامل همجواری) به گونه‌ای که با ادعای بدحالی در یک کلاس، دانش‌آموزان کلاس دیگر پس از اطلاع از وضعیت آن کلاس، اعلام بدحالی کرده‌اند، در حالی که کلاس‌های غیرمطلع، هیچ مشکلی را اعلام نکرده‌اند.

۵/۷- از نکات بسیار قابل تأمّل این‌که در اکثر قریب به اتفاق موارد، ادعای بدحالی مختص دانش‌آموزان بوده است و مصادیق بسیار نادر و انگشت شماری از اعلام مسمومیت در کادر آموزشی یا عوامل خدماتی مدارس گزارش شده است.

۵/۸- «تمارض» یکی از عواملِ اثبات شده به تعداد قابل توجه، بوده است. در بررسی انگیزه‌های تمارض، سه انگیزه‌ی بازیگوشی، فرار از درس و امتحان، و در موارد اندکی انگیزه‌های القایی دیگران، به‌منظور ایجاد التهاب و اغتشاش دخیل بوده است.

۵/۹- در بررسی‌های ستادی و مطالعات آماری، ۸۶% از مدارس اعلام کننده‌ی بدحالی، دخترانه و ۱۴% پسرانه بوده‌اند.

۵/۱۰- از آموزشگاه‌های یاد شده به تفکیکِ مقطع تحصیلی به ترتیب: ۶۸% مقطع متوسطه دوم، ۱۶% مقطع ابتدایی، ۱۵% مقطع متوسطه اول و ۱% خوابگاه دانشجویی دختران بوده‌اند.

۵/۱۱- فراوانی دانش‌آموزان دارای ادعای بدحالی در استان‌های مختلف به ترتیب: بیشترین تعداد دانش‌آموز به‌لحاظ اعلام مسمومیت استانِ خوزستان و کمترین تعداد دانش‌آموز در استانِ خراسان جنوبی بوده است.

۶- نقش اردوگاه خصم در شکل‌گیری و استمرار غائله‌ی مدارس
وزارت اطلاعات در چند اطلاعیه و بیانیه‌های تبیینی مقطع اغتشاشات، در مورد نقش رژیم تروریست آمریکا و ایادی و گروهک‌های رنگارنگی که به نیابت از آن رژیم در اغتشاشات پاییز گذشته به ایفای نقش پرداختند، اطلاعات شفافی منتشر نمود. طی آن اغتشاشات، آمریکا و دنباله‌رو‌های اروپایی، منطقه‌یی و عمّال داخلی‌اش، گسترده‌ترین و قوی‌ترین عملیات شناختی، روانی و تروریستی را برای براندازی نظام مقدس جمهوری اسلامی به اجرا گذاشتند تا آن‌جا که ابلهانه و خام اندیشانه، نام انقلاب بر پروژه‌ی ضدملّی اغتشاش و خرابکاری و ایرانی‌کشی گذاردند. اما ایستادگی سترگ ملّت ایران و رهبری حکیمانه‌ی مقام معظم ولایت فقیه (مدظله‌العالی) و هوشیاری و فداکاری نیرو‌های حافظ امنیت کشور، بزرگترین پروژه‌ی براندازی خصمِ وحشی و جنگ ترکیبی را نقش بر آب کرد و سرمایه‌گذاری‌های سنگین مالی، اطلاعاتی و نیروی انسانی آن‌ها را به «هباءً منثورا» تبدیل نمود.

بر مبنای اطلاعات موثق، رژیم مافیایی آمریکا پس از تجزیه و تحلیل علل شکست بزرگ خود و تشخیص سه عامل ناکامی پروژه اغتشاشات، انتقام‌گیری از آن سه عامل را در سرلوحه‌ی اقدامات مخرب خویش قرار داد:

الف) از پیش به نقش رهبریِ حکیم انقلاب در ایستادگی و بالندگی نظام، واقف و ایشان را هدف تهاجمات ناجوانمردانه‌ی خویش قرار داده بودند. اینک حمله‌ی همه جانبه به معظم‌له و متهم سازی ایشان را در کلیه‌ی مسائل و رویداد‌های کشور، درصدر توطئه‌های خویش قرار دادند.

ب) عدم همراهی قاطبه‌ی ملّت با عوامل اغتشاشات پاییز را از دلایل عمده‌ی ناکامی آن پروژه تحلیل نمودند؛ بنابراین «خلق غائله‌یی دیگر که توده‌ی مردم را به ستوه آورد و به اعتراض وا دارد» در اولویت اقدامات شیطانی آن‌ها قرار گرفت.

ج) هوشیاری، پایمردی، اشراف و فداکاری نیرو‌های حافظ امنیت کشور را از دلایل مؤثر در مهار جنگ همه‌جانبه و ترکیبی یافتند؛ لذا این بار همان مؤلفه‌ی اقتدار نظام یعنی امنیت و نیرو‌های حافظ آن‌را به‌عنوان هدف خاص خویش قرار دادند.

در این خصوص مواردی به اختصار مورد اشاره قرار می‌گیرند:
۶/۱- همزمان با پروژه‌ی اغتشاشات پاییز ۱۴۰۱، نشانه‌هایی از تلاش عوامل دشمن برای هدف قرار دادن دانش‌آموزان (به‌ویژه دختران) و به تعطیلی کشاندن مدارس ملاحظه شد. به‌عنوان مثال در تاریخ ششم آذر ماه ۱۴۰۱ و سه روز پیش از ادعای مسمومیت در مدارس قم، یکی از حساب‌های کاربری فعال ضدانقلاب، چگونگی تعطیلی مدارس از طریق تولید و انتشار بوی نامطلوب را ذیل پروژه‌ای به نام «راهکاری برای به اعتصاب کشاندن مدارس و ادارات» آموزش داده است. پس از آن یکی از حساب‌های کاربری حامی رژیم صهیونیستی خط «نفرستادن دانش‌آموزان به مدرسه» را ترویج کرده است. حساب کاربری دیگری از حامیان رژیم صهیونیستی، صبح روز نهم آذر ماه (روز اولین حادثه‌ی اعلامی استان قم) متنی تهدیدآمیز منتشر و در آن متن به اقدامات دختران دبیرستانی محله‌ی خاصی در قم اشاره کرده و در همان روز آن‌را برای حساب کاربری «اسرائیل به فارسی» و دیگر کانال‌های مورد بهره‌برداری رژیم صهیونیستی ارسال کرده بود.

بررسی‌های بعدی نشان دادند که از تیرماه ۱۴۰۱ دو کانال و صفحه‌ی مشخص مبادرت به ارتباط گیری و شبکه‌سازی در میان تعدادی از دانش‌آموزان مدارس اعلام کننده‌ی بدحالی در قم کرده بودند. شماری از عوامل مذکور شناسایی و پس از اثبات و مستندسازی ارتباط آن‌ها با حساب‌های کاربری یادشده و نقشی که در ترویج دروغ مسمومیت ایفا کرده بودند، با حکم مرجع قضایی ذی‌ربط بازداشت شدند.

ادامه تحقیقات نشان داد که شبکه‌ی آمریکایی- صهیونیستی موسوم به «بنیاد دفاع از دمکراسی‌ها» در تاریخ ۲۵ شهریور ۱۴۰۱، خط «نفرستادن دانش‌آموزان به مدرسه» را دنبال کرده است. در مصداقی دیگر در اواخر مهر ماه، اشاره مستقیم عوامل دشمن به «مسمومیت دانش‌آموزان دختر بدون گذاشتن رد آشکار» در یکی از اتاق‌های خصوصی ضدانقلاب در کلاب‌هاوس کشف گردید.

پس از آن ده‌ها هزار پیام با مضمون جلوگیری از فرستادن دانش‌آموزان به مدارس، تعطیلی مدارس، تهدید به مسمومیت و هراس افکنی نسبت به مدارس، در سکو‌ها و شبکه‌ها و حساب‌های کاربری گروهک‌های ضدانقلاب و عوامل رژیم صهیونیستی و ایادی داخلی آن‌ها تولید و منتشر شدند.

۶/۲- امپراطوری رسانه‌ای جریان سلطه از همان آغاز، با شیوه و حجمی که بیانگر آمادگی قبلی می‌باشد، به صحنه ورود نموده و به موج‌آفرینی کم سابقه پیرامون موضوع و متهم‌سازی نظام به ناکارآمدی پرداختند و در نهایت نظام را به‌عنوان عاملِ ایجاد مسمومیت در مدارس دخترانه معرفی کردند! جریان تحریف با روایت‌سازی مجعول، ادبیاتی همچون «حملات شیمیایی و بیولوژیک به مدارس» را تولید و ترویج کرد. علاوه بر آن به مشابهت‌سازی این رویداد‌ها با حوادثی همچون برخی اسیدپاشی‌ها در گذشته و همانندسازی با برخی رفتار‌ها و تصمیمات گروه طالبان در خصوص تحصیل و اشتغال زنان و تولید انگاره‌های ذهنی از «انتقام نظام از زنان به‌دلیل اغتشاشات پاییز ۱۴۰۱ و …» پرداختند.

۶/۳- همزمان با جریان مسلط رسانه‌یی اردوگاه دشمن، متأسفانه برخی رسانه‌های داخلی و انسان رسانه‌های وابسته و بعضی تریبون‌های خاص در مرکز و برخی استان‌ها و تعدادی از سیاسیون امتحان پس داده و مردود شده و عوامل فتنه ۸۸، همان خطوط ابلاغی امپراطوری رسانه‌ای جریان سلطه را، عیناً در پیش گرفتند. در میان این جماعت، گروهی وجود دارند که پیش از این و در انتخابات سال ۸۸ نظام را متهم به تقلب، در حوادث ۹۶ و ۹۸ حاکمیت را متهم اصلی آشوب و عامل کشتار، در حادثه‌ی تروریستی فجیع و دلخراش حرم شاهچراغ (سلام‌الله علیه) نظام را عامل آن واقعه (حتی پس از شناسایی و بازداشت تروریست‌های تکفیری!)، در رویداد تلخ درگذشت دختری در محل پلیس امنیت اخلاقی و در مجموعه‌ی اغتشاشات پس از آن و کشته شدن تعدادی از هم‌وطنان، در همه‌ی این رویداد‌ها و سوانح و حوادث، نظام مظلوم جمهوری اسلامی یا نیرو‌های بسیجی و جریانات معتقد و حامی نظام را به‌عنوان عامل مستقیم انجام جنایت معرفی می‌کردند.

مضاف بر این‌ها، خط و جریان «کشته‌سازی» در کل وقایع پیش‌گفته، به‌دنبال تولید کشته و فراهم آوردن جسد، آن هم از دختران و سنین کودک و نوجوان، برای ایجاد تنش‌های عاطفی در جامعه و متهم‌سازی نظام بود. این جریان علاوه بر کشته‌سازی‌های متعدد و متنوع مقطع اغتشاشات ۱۴۰۱، در جریان مسمومیت‌های ادعایی مدارس، چندین تلاش پرحجم به‌عمل آورد که جملگی با شکست مواجه شدند. به‌عنوان نمونه فوت تأسف بار دختر نوجوان قمی، مرحومه فاطمه رضایی بر اثر بیماری، موجب سوءاستفاده‌ی بی‌رحمانه و ناجوانمردانه‌ی جریانات معاند داخلی و خارجی شد. سرمایه‌گذاری برق‌آسایی برای این واقعه‌ی غم‌انگیز به‌عمل آوردند تا آن‌جا که در روز اول انتساب این درگذشت به مسمومیت مدارس، با ذوق‌زدگی رکورد فعالیت‌های پیشین خود را شکستند و تعداد انتشار هشتگ به‌نام فاطمه رضایی، از سوژه‌ی قبلی آن‌ها پیشی گرفت. اما توضیحات صادقانه و به‌هنگام خانواده‌ی محترم رضایی، سبب رسواشدن جریان معاند و شکست سنگین این پروژه گردید. این شکست چنان بود که ساعاتی پس از انتشار شایعه‌ی فوت آن مرحومه و اوج‌گیری انتشار محتوا با نام وی، هشتگ‌ها میرا شد. پس از این ناکامی، جریان ضدانقلاب بلافاصله هشتگ‌های حمله شیمیایی و حمله بیولوژیک را جایگزین هشتگ میرا شده کردند!

۶/۴- موضع‌گیری بیگانگان و سازمان‌های بین‌المللی

همچون همه‌ی غائله‌های مورد علاقه یا تولید شده توسط بیگانگان، در ماجرای مسمومیت‌های ادعایی نیز پس از آتش تهیه‌ی سنگین توپخانه‌های جنگ رسانه‌ای غربی و ایادی آن‌ها، مقامات و دیپلمات‌ها و سازمان‌های بین‌المللیِ دنباله‌رو آنان وارد ماجرا شدند. صرف نظر از ده‌ها مصداقِ حاصل از روش‌های جمع‌آوری پنهان که از پشت پرده‌های اقدامات و اظهارات آن‌ها در محافل خصوصی وجود دارد، صِرفِ توجه به مواضع آشکار کانون‌های مورد اشاره نیز می‌تواند گویای ذوق‌زدگی از وقوع برخی رویداد‌های مدارس و سوءاستفاده از آن‌ها باشد. به‌عنوان نمونه سفیر انگلستان در تهران ضمن اعلام ظاهری همدردی با خانواده‌های ایرانی، بلافاصله سریالی بودن مسمومیت‌ها را القاء و از «پایان ناپذیر بودن آن‌ها» خبر می‌دهد (.. مسمومیت‌های سریالی که تمامی ندارد؟!).

نمونه‌ی دیگر، اظهارات وزیر خارجه‌ی آلمان بود که دلیل مسمومیت‌های ادعایی را «حملات با گاز شیمیایی» تشخیص و اعلام می‌نماید! البته حافظه‌ی تاریخی ملّت ایران با تخصص دولت آلمان در تولید و بهره‌برداری از گاز‌های شیمیایی در تسلیحات نامتعارف و صدور آن برای بعثی‌ها در زمان حمله‌ی آن‌ها به ایران، کاملاً آشنا است.

از همین دست، قضاوتِ رئیس کمیته‌ی روابط خارجی مجلس نمایندگان رژیم مافیایی آمریکا است که او نیز عمدی بودن اتفاقات و گازِ سمی بودن مواد را ادعا می‌نماید.

پارلمان اروپا در اسفند ماه گذشته با تصویب قطعنامه‌ای ضمن طرح اتهامات واهی و بی‌اساس علیه نظام جمهوری اسلامی ایران، «مسمومیت دانش‌آموزان دختر در ایران را به ساکت کردن زنان و دختران در ایران مرتبط دانسته» و آن‌را محکوم می‌نماید!

کمیساریای حقوقِ بشر سازمان ملل بر ضرورت «تحقیقات شفاف و مجازات عاملان مسمومیت دانش‌آموزان در ایران» تأکید می‌نماید، فارغ از این‌که مراجع قضایی ایران هر جنایت‌کاری را محاکمه و مجازات نمایند، همین دار و دسته‌ی ریاکار به حمایت از محکومان و جنایت‌کاران بر می‌خیزند.

این قبیل اعلام نگرانی‌ها و همدردی‌های مُزوّرانه در حالی است که عوامل همه‌ی عملیات تروریستی گذشته علیه ملّت مظلوم ایران در خاک آمریکا، اروپا و کانادا حضور دارند و تحت‌الحمایه‌ی رسمی دولت‌های آن کشور‌ها هستند. مضاف بر این، هم‌اینک و در ماجرای «مسمومیت‌های القایی مقامات غربی» نیز عواملی در خاک کشور‌های فوق‌الذکر زندگی می‌کنند که به‌صورت کاملاً آشکار و با آزادی کامل، روش‌های ایجاد مسمومیت و مصدومیت در مدارس دخترانه، آن‌هم تحت عنوان «خرابکاری شرافتمندانه» را آموزش می‌دهند و این اعمال مجرمانه رسماً به اطلاع رژیم‌های یادشده رسیده، اما آن‌ها نه تنها هیچ اقدام بازدارنده‌ای به عمل نیاورده‌اند، بلکه مجرمین را هرچه بیشتر تحت حمایت مادی، معنوی و امنیتی خویش قرار داده اند.

۷- سخن آخر و جمع‌بندی پایانی

۷/۱- نتیجه‌ی نهایی تحقیقات پیرامون موارد مجهولی که در ابتدا هدف گذاری شدند به این شرح است:

الف) مواد سمی در هیچ‌یک از مدارس کشور پخش نشده است؛ اما عوامل غیرسمی که موجب ایجاد هراس شده‌اند، به‌طور سهوی یا تعمدی در برخی از محیط‌های گزارش شده استعمال شده است.

ب) در خصوص عوامل انسانی، افراد متعددی که متهم به کاربست مواد فوق‌الذکر بودند شناسایی، احضار یا بازداشت شدند و به تناسب تخلفات یا جرایم خود، مورد تذکر، تشکیل سابقه یا معرفی به مرجع محترم قضایی قرار گرفتند.

ج) قطعاً شبکه‌ی انتشار مواد مسموم کننده در کشور، وجود نداشته، اما شبکه‌های متعدد در فضای مجازی (از داخل یا خارج از کشور) به تولید و انتشار شایعات، دامن زدن به مدرسه‌هراسی، تلاش برای تعطیلی مدارس، به اعتراض کشاندن اولیاء دانش‌آموزان، متهم‌سازی تعمدی نظام جمهوری اسلامی و افراد و جریانات معتقد به نظام، به تعداد قابل توجهی ردیابی و شناسایی شدند که جملگی آن‌ها تحت تعقیب قرار گرفته یا خواهند گرفت.

۷/۲- نقش عاملِ هراسِ جمعی در بسیاری از وقایع مورد نظر، انکار ناپذیر می‌باشد.

۷/۳- ایفای نقش دشمن در دامن‌زدن به غائله، کاملاً محرز و انکارناپذیر است. اعم از افراد، کانون‌ها، گروهک‌ها و حساب‌های کاربری و رسانه‌های جریان مسلط رسانه‌یی غربی (به‌ویژه فارسی زبان‌ها) که در چند ماه گذشته این موضوع را هدف و سوژه‌ی اصلی خویش قرار داده بودند؛ و نیز تعدادی از سیاسیون بیگانه و نهاد‌های خارجی و سازمان‌های بین‌المللی که نقش آتش بیار معرکه را ایفا کردند، هر یک حلقه‌یی از زنجیره‌ی جنگ ترکیبی را تشکیل دادند.

۷/۴- با توجه به مجموعه آثار منفی و مخربِ موضوع مسمومیت‌های ادعایی بر جامعه به‌ویژه بر دانش‌آموزان و نونهالان کشور و اولیاء محترم آن‌ها و بر درس و تحصیل و تلاش‌های علمی کشور، اراده‌ی قطعی نظام بر برخورد جدی و بدون اغماض با عوامل دامن زننده به آن می‌باشد.

۷/۵- حق پی‌گرد قانونی افراد، گروه‌ها، رسانه‌ها و انسان رسانه‌های وابسته‌یی که در امتداد خط دشمنان ملّت ایران، اتهاماتی به نظام یا به افراد و جریانات بی‌گناه وارد کردند، محفوظ خواهد بود.

۷/۶- از آن‌جا که دشمنانِ ایران و اسلام در هر صورت و به هر شکلی دشمنی خود را بروز می‌دهند، از مردم شریف ایران، به‌ویژه از اولیای محترم دانش‌آموزان استدعا دارد که همچون گذشته، با حفظ آرامش و هوشیاری حداکثری، هرگونه موارد مشکوک را به ستاد خبری وزارت اطلاعات (۱۱۳) یا به سایر دستگاه‌های امنیتی و انتظامی کشور اعلام فرمایند.

یادداشت؛

شکاف نسلی: گسست خانواده‌ها و راه‌های پیشروی به سوی همدلی

سیدآرمین حسینی؛گسترش فرهنگ‌های جدید و تکامل سریع فناوری و ارتباطات در دهه‌های اخیر، تغییرات چشمگیری در جوامع بشری به وجود آورده است. یکی از این تغییرات، شکاف نسلی نامیده می‌شود که به معنای وجود تفاوت‌های قابل مشاهده و ژرف میان نسل‌های مختلف از لحاظ ارزش‌ها، نگرش‌ها و سبک‌های زندگی است. این شکاف نسلی در برخی موارد باعث گسست خانواده‌ها شده است. در این یادداشت، عوامل اصلی این شکاف نسلی و تأثیرات آن بر گسست خانواده‌ها را بررسی می‌کنیم.

۱. تکنولوژی و ارتباطات:

با پیشرفت فناوری و افزایش استفاده از ابزارهای دیجیتال، نسل‌های جدید دسترسی بیشتری به اطلاعات و ارتباطات دارند. این تکنولوژی‌ها به آنها امکان می‌دهند تا با سرعت بیشتری در مورد مسائل جدید آگاه شوند و در تعامل با دیگران شرکت کنند. این تفاوت از لحاظ تجربه و تفکر، میان نسل‌ها شکافی ایجاد کرده است. مثلاً افراد مسن‌تر اغلب توانایی استفاده از فناوری‌های پیشرفته را ندارند و درک کاملی از اهمیت و جزئیات آنها ندارند. این مسئله می‌تواند باعث کاهش ارتباطات و درک مشترک بین نسل‌ها شود و در نتیجه به گسست خانواده‌ها منجر شود.

۲. . تغییر در ارزش‌ها و نگرش‌ها: تکامل اجتماعی و فرهنگی در طول زمان، به وجود تغییراتی در ارزش‌ها و نگرش‌های افراد منجر شده است. نسل‌های مختلف به علت تجربه‌ها، زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی متفاوت، دیدگاه‌ها و اولویت‌های متفاوتی را در برابر مسائل و موضوعات به خود اختصاص می‌دهند. این اختلافات می‌تواند در روابط خانوادگی تعارضاتی را به وجود آورده و به گسست خانواده‌ها منجر شود.

به عنوان مثال، نسل‌های قدیمی‌تر به علت تجربه‌های زندگی و محدودیت‌های فرهنگی و اجتماعی، ارزش‌ها و اصول متفاوتی را در مورد مسائلی مانند ازدواج، تربیت فرزندان، نقش جنسیتی و مسئولیت‌پذیری خانوادگی دارند. از طرف دیگر، نسل‌های جدیدتر با دسترسی به اطلاعات بیشتر و تغییرات اجتماعی، ممکن است به تفکرات و نگرش‌هایی پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر دست یابند که با ارزش‌ها و اصول سنتی قدیمی تضاد داشته باشند.

این تغییرات در ارزش‌ها و نگرش‌ها می‌تواند به تعارض در مسیرها و انتظارات خانوادگی منجر شود. اختلافات نسلی در مسائل مثل تعهدات زندگی مشترک، تعاملات و ارتباطات خانوادگی، برنامه‌ریزی آینده، توزیع نقش‌ها و مسئولیت‌ها و حتی انتخاب حرفه وراه‌های زندگی میان افراد نسل‌های مختلف متفاوت است. این تفاوت‌ها ممکن است باعث بروز تنش‌ها، عدم درک متقابل و نارضایتی در خانواده‌ها شود. به طور مثال، نسل‌های قدیمی‌تر ممکن است انتظار داشته باشند که فرزندان آن‌ها به عنوان بخشی از تعهدات خانوادگی خود، در کنار آن‌ها زندگی کنند و به مراقبت از والدین خود بپردازند. اما نسل‌های جدیدتر ممکن است بیشتر به استقلال و خودخواهی تمایل داشته باشند و بخواهند زندگی مستقلی را آغاز کنند. این می‌تواند باعث نارضایتی و تعارض در خانواده شود.

علاوه بر این، نسل‌های مختلف نگرش‌های متفاوتی نسبت به تعاملات خانوادگی و ارتباطات درون خانوادگی دارند. نسل‌های قدیمی‌تر به تعاملات صمیمی تر در خانواده اهمیت می‌دهند و به عنوان محور اصلی روابط خانوادگی را می‌دانند. اما نسل‌های جدیدتر ممکن است به سبک زندگی سریع‌تر و زمان کمتری برای تعاملات خانوادگی تمایل داشته باشند و ارتباطات مکتوب مانند پیامک و رایانامه را جایگزین تعاملات حضوری کنند. این اختلاف نگرش‌ها می‌تواند باعث احساس گسستگی و کاستی در ارتباطات خانوادگی شود.

همچنین، تفاوت در ارزش‌ها و نگرش‌ها می‌تواند توزیع نقش‌ها و مسئولیت‌ها در خانواده را تحت تأثیر قرار دهد. در گذشته، نقش‌های خاصی برای هر فرد در خانوادهای سنتی تعریف شده بود. اما در نسل‌های جدیدتر، این نقش‌ها و مسئولیت‌ها ممکن است تغییر کنند. به طور مثال، زنان به دلیل ارتقاء نقش و شرکت در بازار کار، به جای نقش محدود به خانه و مراقبت از خانواده، به نقش‌های حرفه‌ای و مالی نیز دست یابند. این تغییر می‌تواند باعث تنش و تعارض در خانواده شود، زیرا انتظارات قدیمی درباره توزیع نقش‌ها به چالش کشیده می‌شود.

در آخر، تفاوت‌های نسلی ممکن است تأثیری بر انتخاب حرفه و مسیر زندگی اعضای خانواده داشته باشد. نسل‌های جدیدتر به دنبال شغل‌هایی هستند که با ارزش‌ها و علایق شخصی آنها همخوانی داشته باشد و از طرف دیگر، به دلیل پیشرفت فناوری و تغییرات در بازار کار، انتخاب حرفه‌ها و مسیرهای زندگی مختلفی در اختیار آنها قرار می‌گیرد. این می‌تواند باعث اختلافات و نارضایتی در خانواده شود، زیرا انتظارات قدیمی درباره انتخاب حرفه و موفقیت ممکن است با تصمیمات نسل‌های جدیدتر تناقض داشته باشد.

نتیجه آنکه شکاف نسلی می‌تواند باعث گسست خانواده‌ها شود به دلیل تفاوت در ارزش‌ها، نگرش‌ها و سبک‌های زندگی میان نسل‌های مختلف. این تفاوت‌ها می‌تواند به تعارض در مسیرها و انتظارات خانوادگی، اختلافات در تعهدات زندگی مشترک، تعاملات و ارتباطات خانوادگی، توزیع نقش‌ها و مسئولیت ها، و حتی انتخاب حرفه و مسیر زندگی منجر شود. برای پیشبرد روابط خانوادگی سالم و سازنده، لازم است که افراد نسل‌های مختلف به یکدیگر احترام بگذارند و تلاش کنند تا با درک و درک متقابل، به توافق و تعامل مناسب برسند. همچنین، ارتقای ارتباطات خانوادگی، بحث و گفتگو باز و ارزش‌گذاری بر دیدگاه‌های متفاوت میان نسل‌ها نقش مهمی در کاهش شکاف نسلی و تقویت گرمای خانوادگی دارد. با دیدن این تفاوت‌ها به عنوان یک فرصت برای یادگیری و رشد، می‌توانیم به جای گسست، تعامل مؤثر و همکاری بین نسل‌ها را ترویج دهیم و یک خانواده پایدار و متحد را ایجاد کنیم.