دین و اندیشه
کد خبر : 339633
سه شنبه - 8 اسفند 1402 - 23:00

مشارکت بالا در انتخابات، پایه‌های پل ارتباط مردم و حاکمیت را مستحکم می‌کند

استاندار ایلام گفت: مشارکت بالای مردم در انتخابات ۱۱ اسفندماه، پایه‌های پل ارتباط مردم و حاکمیت را مستحکم می‌کند. یعنی پل ارتباطی بین مردم و حاکمیت، مقاوم و روان شده و تعامل تسهیل می‌شود.

دعوت ستاد اجرایی فرمان امام از مردم جهت حضور در پای صندوق‌های رأی

مدیر کل ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) استان ایلام، گفت: هرچه حضور و مشارکت مردم در انتخابات پرشورتر و بیشتر باشد، امنیت، اقتدار و صلابت کشور بیشتر تضمین می‌شود.

مناسب‌سازی ۱۵ شعبه اخذ رأی ویژه معلولان، سالمندان و جانبازان در ایلام

مدیرکل بهزیستی ایلام با اشاره به در پیش بودن انتخابات جمعه ۱۱ اسفندماه همزمان با سراسر کشور در این استان گفت: برای رفاه حال افراد دارای معلولیت، سالمندان و جانبازان، ۱۵شعبه اخذ رأی مناسب‌سازی شده در تمامی شهرستان‌های استان تعیین شده است.

تخلفات انتخاباتی با دقت و سرعت در شعب ویژه بررسی می‌شود

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان چرداول گفت: رعایت قانون از سوی نامزدهای انتخابات مجلس و رعایت اخلاق انتخاباتی توسط همگان مورد تأکید است و تخلفات انتخاباتی با سرعت و دقت در شعب ویژه در دادسرا رسیدگی می‌شود.

انتخابات مجلس شورای اسلامی؛ وظیفه ملی و اسلامی مردم ایران

چرا باید در انتخابات مجلس شورای اسلامی شرکت کنیم؟

حامد گنجی/پایگاه خبری ایلام ۵۳ – انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی یکی از مهمترین و حساس ترین رویدادهای سیاسی در کشور ایران است که در ۱۱ اسفند ماه سال ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد. این انتخابات نه تنها بر سرنوشت کشور و ملت ایران تأثیرگذار است، بلکه بر روابط ایران با جهان نیز اثر می گذارد. بنابراین، مشارکت حداکثری مردم در این انتخابات از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید به عنوان یک وظیفه ملی و اسلامی در نظر گرفته شود.

انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از ابزارهای اصلی حاکمیت مردمی و نظارت بر عملکرد دولت است. مجلس شورای اسلامی نهادی است که قانونگذاری، تصویب بودجه، رسیدگی به شکایات مردم، تایید وزرای دولت، تعیین سیاست های کلی کشور و نظارت بر عملکرد رئیس جمهور و وزرای او را بر عهده دارد. بنابراین، انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی و حفظ منافع ملی ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

استان ایلام یکی از استان های غربی کشور ایران است که با داشتن منابع طبیعی، فرهنگی و تاریخی ارزشمند، جایگاه ویژه ای در کشور دارد. این استان در حال حاضر دارای ۳ نماینده در مجلس شورای اسلامی است که از شهرستان‌های دو حوزه شمال و جنوب استان انتخاب می شوند. این نمایندگان باید نه تنها نماینده واقعی مردم استان ایلام باشند، بلکه می بایست با توجه به وضعیت و نیازهای استان، در مجلس شورای اسلامی به دفاع از حقوق و منافع استان بپردازند.

برای برگزاری انتخابات سالم و شفاف، ویژگی هایی مانند رعایت قانون، احترام به حق انتخاب مردم، امنیت و آرامش، حضور ناظران مستقل، انتشار نتایج به صورت شفاف و سریع، رفع اشکالات و اعتراضات به صورت قانونی و عادلانه و جلوگیری از هرگونه تقلب و تحریک لازم است. این ویژگی ها باید توسط همه ی عوامل مسئول و مردمی که در فرآیند انتخابات دخیل هستند، رعایت شوند.

مردم به عنوان عامل اصلی و مؤثر در انتخابات، وظایفی را بر عهده دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– اطلاع رسانی و آگاهی یافتن از وضعیت کشور و استان، برنامه ها و سوابق نامزدهای انتخاباتی، قوانین و ضوابط انتخابات و روش های رأی دادن
– شرکت گسترده و حداکثری در انتخابات با حفظ هویت و امنیت خود و دیگران
– انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر اساس شایستگی، صلاحیت، اخلاق، تعهد، وفاداری به انقلاب اسلامی و منافع ملی
– نظارت بر صحت و شفافیت انتخابات و اعلام هرگونه تخلف و تقلب به مراجع مسئول
– حمایت از نمایندگان انتخاب شده و همکاری با آنها در اجرای برنامه های توسعه ای و حل مشکلات استان و کشور
– انتقاد سازنده و مسئولانه از عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مطالبه پاسخگویی از آنها

دولت نیز به عنوان مسئول اجرایی و ناظر بر برگزاری انتخابات، وظایفی را بر عهده دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
– فراهم کردن زمینه های لازم برای برگزاری انتخابات در فضای آزاد، امن و آرام
– ایجاد شرایط منصفانه و یکسان برای تبلیغات و معرفی نامزدهای انتخاباتی
– ارائه خدمات و تسهیلات لازم برای شرکت مردم در انتخابات
– همکاری با شورای نگهبان و وزارت کشور در نظارت

– احترام به نظرات و انتخابات مختلف مردم و پذیرش نتایج انتخابات به صورت دموکراتیک و اسلامی
– حفظ وحدت و همبستگی ملی و جلوگیری از هرگونه تفرقه و تضعیف در بین مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی
– ایجاد فضای رقابت سالم و اخلاقی بین نامزدهای انتخاباتی و جلوگیری از توهین و افترا به یکدیگر
– انتقال تجربیات و دانش خود به نمایندگان جدید و همکاری با آنها در انجام وظایف مجلس شورای اسلامی

دولت باید با نمایندگان مجلس شورای اسلامی به صورت همکارانه و مشارکتی رفتار کند و از آنها به عنوان مشاور و همراه خود استفاده کند. دولت باید از نظرات و پیشنهادات نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تدوین و اجرای برنامه های خود بهره بگیرد و از آنها در حل مشکلات و چالش های کشور کمک بخواهد. دولت باید با احترام به قانون و نظارت مجلس شورای اسلامی، پاسخگوی عملکرد خود باشد و از هرگونه تعارض و تنش با نمایندگان مجلس شورای اسلامی پرهیز کند.

مجلس شورای اسلامی نیز باید با دولت به صورت هماهنگ و متعادل رفتار کند و از آنها به عنوان همکار و همدست خود برخوردار شود. مجلس شورای اسلامی باید با توجه به اولویت ها و نیازهای کشور، قوانین مورد نیاز را تصویب کند و بودجه مناسب را برای اجرای برنامه های دولت اختصاص دهد. مجلس شورای اسلامی باید با نظارت مستمر و مسئولانه بر عملکرد دولت، از اجرای قوانین و سیاست های کلی کشور اطمینان حاصل کرده و از هرگونه سوء استفاده و تخلف از طرف دولت جلوگیری کند.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی یک فرصت بزرگ و حیاتی برای تقویت نظام اسلامی و تحکیم بنیان های جمهوری اسلامی ایران است. این انتخابات نشان دهنده ی زنده بودن اراده و اعتماد مردم به نظام اسلامی و نمایندگان آن می باشد. این انتخابات نیز برای نشان دادن توان و قدرت ملت ایران در برابر دشمنان و مخالفان نظام اسلامی از اهمیت بسزایی برخوردار است. بنابراین، باید با شرکت گسترده و مسئولانه در این انتخابات، به عنوان یک وظیفه ملی و اسلامی، به نظام اسلامی و نمایندگان آن حمایت کنیم و از آنها انتظار داشته باشیم که به بهترین شکل ممکن، از منافع و حقوق مردم و کشور دفاع و به توسعه و پیشرفت ایران اسلامی کمک کنند.

چه کسانی از عدم مشارکت مردم در انتخابات سود می برند

شاید نگاشتن مطلبی برای ترغیب و تشویق مردم ایلام برای حضور در انتخابات مثال ضرب المثل زیره به کرمان بردن باشد مردمی که خود بهتر از هر رسانه، نویسنده و هر فرد دیگری به تمام مسائل آگاه و هوشیار هستند و همین اعداد و ارقام نیز نمایانگر این مهم است.

اما مخاطب این یاداشت تنها کسانی است که به هر دلیلی از گرانی و تورم گرفته تا سو مدیریت و سوتدبیری ها گلایه مند هستند. و این نارضایتی خود را در رای ندادن و عدم‌حضور در انتخابات میخواهند نشان دهند .اما این افراد باید قبل از هر تصمیمی به این مسئله فکر کنند با رای ندادن آنها قرار است چه اتفاتی بیفتد! آیا راه حل عبور از این مشکلات رای ندادن است! با رای ندادن چه کسانی خوشحال میشوند و به مقصود خود میرسند!

جواب این سوال ها زیاد هم دشوار نیست هنگامی که شما رای نمیدهید در واقعا خود به خود شما به افراد دیگر اجازه میدهید به جای شما تصمیم بگیرند و فردی که شاید مورد تایید شما نباشد در راس امور قرار گیرد پس در این حالت نه تنها مشکلات شما حل نمیشود بلکه مسئله برای شما سخت تر و پیچیده تر نیز خواهد شد. حالا سوال دیگری که پیش می آید این است که با رای ندادن شما چه کسانی خوشحال و مسرور میشوند و چه کسانی به مقصود و هدف خود میرسند بدون شک دشمنان دیرینه این سرزمین مثل همیشه بیکار ننشته اند و تمام نیرو خود را برای وادار کردن مردم به شرکت نکردن در انتخابات بسیج کرده اند واقعا اگر انتخابات به گفته آنها بی اهمیت می باشد چرا آنها این همه وقت ،پول و انرژی خود را صرف شرکت نکردن مردم در انتخابات میکنند. آنها بخوبی میزان تاثیرگذاری و اثربخشی این مشارکت را درک کرده اند و از حضور مردم و نقش آفرینی آنها واهمه دارند به همین خاطر تمام تمرکز خود را روی این موضوع قرار دادند . و از همینجا میتوان فهمید که رای ندادن ما فقط و فقط دشمنان را خوشحال میکند و تنها کسی که به مقصود و هدف خود می رسد دشمنان هستند که در تمام این سال ها با تحریم ها، ترورها، عنادها و دشمنی ها نشان داده اند از هر ابزاری برای تحت فشار قرار دادن مردم و ملت ایران استفاده میکنند تا به اهداف پلید خود دست پیدا کنند و هیچ وقت دوستدار مردم نبوده و نیستند.

در پایان شما را به توجه و تعمق در جمله رهبر معظم انقلاب در مورد انتخابات، در خرداد سال ۱۴۰۰ خطاب به مردم ایران جلب میکنم ایشان در این متن بیان داشتند: قهر کردن با صندوق رأی، مشکل را حل نمیکند؛ این مشکلات اگر بنا است حل بشود، به این صورت حل میشود که جمعیّت‌ها بروند، همه‌ی ما برویم پای صندوق‌ رأی و رأی بدهیم به یک کسی که معتقدیم میتواند این مشکلات را حل بکند.

۱۱ اسفند ۱۴۰۲ یکبار دیگر مردم غیور و همیشه در صحنه ایلام در پای صندوق های رای حاضر خواهند شد و برگ زرین دیگری به کارنامه درخشان افتخارت ایران اسلامی اضافه خواهند کرد.

حضور در پای صندوق‌های رأی یک تکلیف ملی است

حسن بهرام‌نیا گفت: با وجود همه مشکلات و نارسایی‌ها، حضور در پای صندوق‌های رأی یک تکلیف ملی است.

حضور مردم در پای صندوق‌های رأی امنیت کشور را به‌دنبال دارد

حجت‌الاسلام والمسلمین الله‌نور کریمی‌تبار با بیان اینکه امروز نقش مردم در پای صندوق‌های آرا مهم‌تر از همیشه است، گفت: حضور مردم در پای صندوق‌های رأی حداقل کارش تأمین امنیت کشور برای زندگی بی‌دغدغه مردم است.

انقلاب اسلامی بسترساز ظهور امام زمان(عج) است

حسن بهرام‌نیا با بیان اینکه ملت ایران قدردان سربازان گمنام امام زمان(عج) هستند، گفت: ملت ایران و انقلاب اسلامی بسترساز ظهور منجی عالم بشریت امام زمان(عج) است.

همایش توان افزایی تشکل‌های مردم نهاد در ایلام برگزار می‌شود

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ایلام از برگزاری همایش آموزشی و توجیهی «توان افزایی تشکل‌های مردم نهاد» در ایلام خبر داد.