پیشخوان
کد خبر : 269283
یکشنبه - 13 آذر 1401 - 22:04
گزارش؛

مصرف گاز در ایلام ۱۷ درصد افزایش یافت

به گزارش روابط عمومی شرکت گاز استان ایلام؛ محمود کشاورز از افزایش ۶۳ درصدی مصرف گاز در آبان‌ماه سال‌جاری نسبت به ماه قبل خبر داد و افزود: کاهش دما، برودت هوا و شروع فصل سرما باعث روشن شدن سیستم‌های گرمایشی منازل و ادارات منجر به افزایش با شیب تند مصرف گاز استان در آبانماه شده است.
وی تأکید کرد: با توجه به شروع فصل سرما و افزایش مصرف گاز، می‌طلبد که مشترکین ضمن رعایت صرفه‌جویی در مصرف گاز، تنظیم دمای رفاه محیط بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد را رعایت کنند.
وی اظهار داشت: از ابتدای سال‌جاری تا پایان آبان‌ماه بیش از  ۴۸۹ میلیون و ۵۶۰ هزار متر‌‌مکعب گاز در استان مصرف شده‌است که این میزان مصرف، افزایش ۱۷ درصدی مصرف گاز استان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل را بدنبال داشته است.
کشاورز به افزایش مصرف گاز توسط مشترکین اشاره و تصریح کرد: در این راستا صرفه‌جویی  و مدیریت مصرف گاز توسط کلیه مشترکین شهری و روستایی استان ضروری به نظر می‌رسد.
مدیرعامل شرکت گاز استان ادامه داد: صرفه‌جویی در مصرف گاز،  باعث پایداری دائمی شبکه گاز استان و نیز سایر مناطق کشور و برخورداری همه هموطنان از نعمت گاز در فصل سرد سال خواهد بود.
کشاورز رعایت توصیه‌های ایمنی و بهینه سازی مصرف گاز‌‌ در ادارات دولتی را ضروری دانست و تصریح کرد: بر‌اساس ماده ۴۳ قانون بودجه، ادارات و ارگانهای دولتی مکلفند با راهکارهای عملی ۱۰ درصد از مصرف گاز خود را نسبت به میزان مصرف سال قبل کاهش دهند.
وی راهکار مفید و موثر صرفه‌جویی در مصرف گاز ادارات را، ارتقاء سیستم‌های گرمایشی، عایق کاری موتورخانه‌ها و استفاده از تجهیزات هوشمند‌‌سازی در موتورخانه برشمرد و خاطرنشان کرد: گاز، نعمت خدادادی است که بایستی برای نسل‌های آینده نیز نگهداری و صیانت شود که برای رسیدن به این هدف، صرفه‌جویی و مصرف بهینه آن تنها راهکار عملی است.

یادداشت؛

پایانی خوب برای ایران

طالب قلیجی؛این برد نه تنها سه امتیاز را در سبد امتیازت ایران در جام جهانی قرار داد بلکه یک برد قاطع را برای ملت و مردم ایران در مقابل دشمنان قسم خورده به ارمغان آورد که نشان دادند مردم ایران با وجود تمام نارضایتی ها ، مشکلات اقتصادی و تمام گلایه های درون خانوادگی کماکان دلبسته به این خاک ، پرچم و نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.

در مدت این چند ماه که از اغتشاشات و نا آرامی ها در کشور می گذرد دشمنان داخلی و خارجی با همه توان پای کار آمدند تا با خیال خام خود نظام جمهوری اسلامی ایران را ساقط کنند. از ایجاد فضای رسانه مسموم با انتشار اخبار جعلی تا کشته سازی های کذب، آنها با تمام توان سعی در پیشبرد اهداف خصمانه خود داشتند و دشمنان خارجی که همیشه در تقابل با همدیگر بودند این بار بر سر این داستان با هم متحد شده بودند و از هیچ جرم و جنایتی نیز ابا نداشتند.

در کنار این دشمنان ، خیلی از خواص نیز فریب این فضا سازی ها کاذب را خورده و سهوا یا تعمدا وارد گود دشمنان شدند و تعداد اندک شماری از عوام نیز با تحریک مخالفان نظام و شبکه رسانه ای آنها فریب خورده و در مسیر دشمن قرار گرفتند.

یکی از مواردی که شبکه های معاند در این مدت مدام بر روی طبل تو خالی آن میکوبیدند موضوع جدایی ملت از نظام بود و مدام در ذهن جوانان و نوجوان القا میکردند که مردم از نظام جمهوری اسلامی نا امید و به صف دشمنان و اغتشاشگران پیوسته اند که مردم بصیر ایران در طی چندین راهپیمایی های که علیه این هنجارشکنان برگزار کردند نشان دادند با وجود مشکلات اقتصادی و گاها نارضایتی های که از عملکردها دارند ولی صف خود را از این افراد جدا میدانند. و اما باز هم شبکه های رسانه ای معاند کما فی سابق از پوشش اخبار مربوط به این راهپیمایی ها و انزجار های مردم چشم پوشی و برخلاف رسالت خبری خود هیچ تصویری از این گردهمایی ها بر روی خروجی رسانه های خود منتشر نمیکردند .

این دشمنان حتی با حمله به قهرمان ملی کشور سعی در تضعیف روحیه آنها و ملت داشتند و در مهمترین آوردگاه ورزشی یعنی مسابقات جام جهانی فوتبال که تیم ملی فوتبال ایران نیز با شایستگی در بین این ۳۲ قرار گرفته بود تمام انرژی و توان خود را پای تضعیف این تیم و نا امید کردن مردم از تیم ملی گذاشتند.

و اما به یکباره تمام معادلات تیم دشمن بهم خورد و ورق برگشت تیم ملی ایران در دومین دیدار خود در مقابل تیم قدرتمند ولز قرار گرفت در همان ابتدای بازی بازیکنان تیم فوتبال با خواندن سرود جمهوری اسلامی هم پاسخ کوبنده ای به این دشمنان دادند و هم نشان دادند که امروز بیشتر از هر روز با هم متحد هستند ایران در تمام دقایق بازی توپ و میدان را در اختیار داشت و بالاخره در وقت های اضافه دو بار توپ را با تور دروازه ولز آشنا کرد و این تازه آغاز ماجرا بود.

بعد از پایان بازی مردم ایران در سرتاسر کشور با در دست داشتن پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران به خیابان ها آمدند و ندای شادی سر دادند در شهر ایلام نیز به مانند سایر استان های کشور در حالی که باران شروع به باریدن کرده بود جمعیت زیادی با در دست داشتن پرچم سه رنگ ایران وارد خیابان های شهر شدند و در حالی که صدای ممتد بوق شادی مردم در خودروها گوش تمام دشمنان داخلی و خارجی را کر میکرد لحظه به لحظه بر جمعیت آنها افزوده میشد و این زیبایی زمانی دو چندان به چشم میامد که نیروهای امنیتی و نظامی کشور با چهره ی خندان و با روی گشاده در حال پخش شیرینی در بین مردم بودند و در شادی مردم سهیم می شدند.

و اما این آغاز با شکوه ، پایانی بود به یاوه گویی های دشمنان که مدام بر طبل نا امیدی ، اغتشاش ، خشونت و … میزدند آنها آنقدر عصبی شده بودند که دیگر نمیتوانستد این عصبانیت خود را نشان ندهند و نه تنها اخبار این بازی و شادی های مردم را نشان نمیداند بلکه به صراحت خشم خود را به زبان می آوردند به طور مثال کارشناس ایران اینترنشنال بعد بازی ایران با عصبانیت عنوان میکند : “به تیم ملی تبریک نمی‌گویم. حتی نمی‌توانم خسته نباشید بگویم” و این تنها نمونه ی از عصبانیت این دشمنان از پیوزی ملت ایران بود.

این برد نه تنها سه امتیاز را در سبد امتیازت ایران در جام جهانی قرار داد بلکه یک برد قاطع را برای ملت و مردم ایران در مقابل دشمنان قسم خورده به ارمغان آورد که نشان دادند مردم ایران با وجود تمام نارضایتی ها ، مشکلات اقتصادی و تمام گلایه های درون خانوادگی کماکان دلبسته به این خاک ، پرچم و نظام جمهوری اسلامی ایران هستند.

و اما حالا نوبت به مسئولان است تا با تلاش بیشتر و اقدامات موثر قدم های بلندی را برای بر آورده کردن خواسته های به حق مردم در زمینه های اقتصادی بردارند و مزد اعتماد همیشگی این مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران را بیش از پیش بدهند.

گزارش؛

حقیقت عیان | ماجرای افشای مطالب بولتن خبرگزاری فارس چه بود؟

به گزارش ایلام۵۳؛ در بسیاری کشورها، مدیران ارشد و تراز اول مشغله های مختلف و پر تراکمی دارند و لذا حجم بالای برنامه های کاری، فرصت مطالعه دقیق اخبار و رویدادها را از این افراد سلب می کند، تمهیدی که برای این موضوع اندیشیده شده، تهیه یک بولتن خبری از اخبار مختلف عادی و شاید خاص است که خلاصه ای از اصل خبر به همراه یک تحلیل و ارائه نظر در این خصوص از سوی فرد یا نهاد ارائه دهنده بولتن را شامل می شود.

در سیستم اداری کشور ما نیز مسئولان تراز اول کشوری و لشگری به دلیل تراکم اموری که در حوزه های کلان مدیریتی شان دارند، نیازمند استفاده از چنین بولتن هایی هستند تا فرصت مغتنم برای اطلاع و اعلام نظر درخصوص مطالب رسانه ای برای ایشان مهیا گردد.

این رویه مرسوم مراکز خبری است که بولتن های خبری خود را برای مسئولان کشور در سطوح مختلف ارسال کرده و در واقع شایستگی و کارآمدی خود را در کنار کار حرفه ای نشان می دهند. خبرگزاری فارس ازرسانه های خط انقلاب است که نقش مهمی را در بیان واقعیات و روشنگری آحاد جامعه در حوزه خبری ایفا نموده و توانسته است با جدیت و شفافیت، اخبار درست رابه مردم رسانده و رسالت خبری خود در رساندن مسائل و مشکلات به گوش مسئولین را به نحو احسن اجرا نماید.

این روزها که درگیر جنگ ترکیبی بدخواهان و معاندان علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی به ویژه در حوزه رسانه هستیم، روشنگری رسانه های انقلابی مثل خبرگزاری فارس توانسته نقش مهمی در خنثی سازی اهداف رسانه ای دشمن، و آگاه سازی مردم از واقعیت فتنه ها و توطئه ها و افشای دسایس جبهه مشترک غربی- عبری – عربی داشته باشد و این مسئله محل تعارض و علت خشم دشمن، علیه این رسانه روشنگر و انقلابی است.

یکی از رسانه های معاند و دروغ پراکن، پس از دستیابی غیرقانونی به برخی اخبار و آمار و اطلاعات مربوط به خبرگزاری فارس، بخش هایی از آن به ویژه بولتن خبری ارسالی برای فرمانده کل سپاه را به نمایش گذاشته و مطالبی واهی و دروغ را نسبت به آن بیان نموده است.

بر آن شدیم جهت روشنگری و تنویر افکار مطالب را در این خصوص به اطلاع مخاطبان گرامی برسانیم:

بولتنی که در رسانه های معاتد از آن به عناون بولتن محرمانه فرمانده کل سپاه یاد می شود، صرفا یک بولتن متشکل ازیک سری اخبار در حوزه های سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و بین الملل است که بعضا با تقریر و یا توصیح یک کارشناس خبری ویرایش شده و به هیچ وجه جنبه محرمانه بودن را ندارد.

در تصویر فوق که نمونه ای از بولتن مورد اشاره رسانه های معاند است، اخبار حوزه بین الملل حول محور برنامه صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران ذکر شده که جنبه اطلاع رسانی عادی درباره گزارش شوری حکام را داشته و نظر تحلیل گر رسانه به آن اضافه شده است.

در این تصویر نیز خبری از نگرانی صهیونیست ها از اقتدار جمهوری اسلامی در برخورد با شرارت هایی است که گاها رژیم جعلی صهیونیستی ممکن است مرتکب شود، در خبر دیگر هم اشاره ای به تبدیل خشونت به اپیدمی اجتماعی در جامعه آمریکا اشاره شده و اخبار تیراندازی در مدارس آمریکا را نقل می کند که این نیز مطلبی معمول به نظر می رسد.

در خبر دیگری که در حوزه بین الملل در بولتن خبری یاد شده آمده، ابراز وحشت آل صهیون از انتقام گیری ایران بابت عملیات های ادعایی و خرابکارانه آنها در برخی نقاط و یا ترورها و شرارت های اسرائیل و ایادی مزدورش در اقصی نقاط دنیاست.

البته پر واضح است سرکردگان رژیم اشغالگر قدس که جز شرارت و خونریزی و فتنه گری هنری ندارند، بایستی نسبت به اعمال مجرمانه و ضد بشری خود پاسخگو بوده و در برابر اقدامات ننگین شان در قبال کشورها، باید مجازات شومد.

در بخش اقتصادی خبرهای مربوط به تبعات جنگ اوکراین بر اقتصاد جهانی و تغییر قیمت گندم را می بینیم که در رسانه های متعدد این اخبار روزانه منتشر گردیده و محلی از محرمانگی در آن نیست.

آنچه همواره از اصلاح طلبان در مباحث مربوط به اداره کشور دیده ایم چه در زمان تصدی منصب ها از سوی جریان اصلاحات و چه غیر از آن، مشتمل بر غرغر ها و نق زدن ها و نقدهایی است که بیشتر به ایرادهای بنی اسرائیلی شبیه است تا انتقاد، اما از آنجایی که نقش مخرب این جناح پرمدعا و بی کفایت همواره بر همه عیان بوده و نمونه بارز آن را در ۸ سال تصدی بی کفایتانه و ناکارآمدانه حسن روحانی و دولت بی کفایتش به وضوح شاهد بودیم، لذا اطلاع رسانی اخبار این جریان خائن به کشور و اظهار نظرها مغرضانه و وقیحانه مسئولان فرافکن آن دولت، از جمله رسالت های رسانه های تراز انقلاب اسلامی است.

در مطلب فوق عبدالناصر همتی رئیس نالایق سابق بانک مرکزی که خود نقش موثری در خلق پول، ایجاد تورم و نابسامانی در حوزه ارز را داشته و از عناصر دخیل در ایجاد شرایط نامطلوب اقتصادی برای مردم است، فراموشی گرفته و به خاطر ندارد چای پول توسط چه کسی و در زمان دولت چه کسی اتفاق افتاد، پس الزایمر او بالا زده و نقل اراجیف نموده است، حال بیان این مطلب رسانه ای که در برخی جراید و کانال های خبری ذکر شده، آیا خبری محرمانه تلقی می شود؟!

یا در مطلب بالا که آقایان مسیح مهاجری، حسام الدین آشنا و عباس عبدی که از مهره های جریان اصلاحات بوده و جز تخریب و افترا و کارشکنی در امور کار دیگر نداشته اند و صد البته مدام مطالب تفرقه افکنانه بیان کرده و توئیت هایی علیه جریان عدالتخواه دولت رئیسی زده و سعی در لاپوشانی بی کفایتی های حسن روحانی و دولت یازدهم و دوازدهم دارند،  مطالبی آشکار در تخریب اقدامات انقلابی و مردم محور دولت سیزدهم ذکر کرده اند که در قالب یک خبر در بولتن خبری آمده است.

در این تصویر نیز سه جهره اصولگرا مشاهده می شوند که نظراتی را پیرامون عملکرد دولت بیان داشته اند و این نظرها در قالب خبر در بولتن ذکر شده است.

این دوچهره نیز از دو جناح متفاوت بوده و نظرات شان معمولا در بسیاری رسانه ها  مطرح و منتشر می شود، لذا انتشار این مطالب نیز کاملا جنبه انعکاس خبری و اطلاع رسانی عادی دارد.

در تیترهای اخبار سیاسی بولتن نیز خبر فعالیت خانم ابتکار و موضوع حقوق نمایندگان مجلس را می بینید که اخبار مربوطبه آن در همان مقطع زمانی، انتشار گسترده داشت.

بخش خبرهای مربوط به سپاه نیز اخبار معمول فعالیت های مقتدرانه سپاه و خدمت رسانی ها و افتخارآفرینی های این نهاد مردمی در حوزه های موشکی و پهپادی را یادآوری می نماید. این اخبار به طور معمول از همه رسانه ها اعلام می شوند اما در برخی اخبار بازتاب دستاوردهای سپاه در حوزه های بین المللی و تحلیل هایی در این راستا را شامل می شود.

این تصویر نیز خبرهایی از بازار اجاره، قیمت نان و برنامه هسته ای را در بر گرفته و دیدگاه ها و نظرات افراد دیگر در این خصوص را بیان نموده است.

در بخش استانها خبرهایی از سوء استفاده دشمن از حادثه متروپل و ماجرای حذف ارز مفسده انگیر جهانگیری را در برخی شهرها بیان کرده که این اخبار نیز در جراید عمومی و فضای مجازی منتشر شده است.

این تصویر و تصاویر دیگر نمونه هایی از بولتن مورد ادعای رسانه های معاند بوده و سندی گویا برای افشای دروغگویی و فرافکنی های معاندان به شمار می رود، پر واضح است، زمانی که دشمن در تلاش همه جانبه و گسترده در جنگ ترکیبی و با استفاده از ظرفیت های همه متحدانش در سطوح منطقه ای و بین المللی، علیه ملت ایران متحمل شکست های پی در پی و خفت آور می شود، بالاجبار از هر دستاویز و دروغ و حربه ای برای دستیابی به اهداف پلید خود بهره می جوید. ضرب المثلی معروف داریم که مصداق بارز این گفته است: این مثل می گوید: الغریق یتشبث بکل حشیش. یعنی غریق، به هر شاخه ی خشکیده ای چنگ می زند تا خود را نجات دهد…

در دیدار مدیرعامل پتروشیمی ایلام با رئیس سازمان بازرسی استان عنوان شد:

عدالت شاخصه اصلی پایدار و افزایش تولید است

به گزارش پایگاه خبری ایلام ۵۳، گرشاسبی با بیان اینکه جایگاه نظارتی بازرسی در کشور و بویژه صنعت یک جایگاه ویژه و مهم است افزود:این سازمان نقش بازدارندگی و راهنما را در مجموعه‌های تولیدی بر عهده دارد.
وی با اشاره به اینکه پتروشیمی به‌رغم مشکلات موجود و پیش‌بینی نشده پس از سال‌ها با اتکا بر دانش فنی کارشناسان و متخصصان داخلی دست به زانو گرفته ، ایستاده و «روسفید »است ادامه داد:سه پروژه مهم عمرانی و‌ راهبردی در پتروشیمی ایلام اکنون در دست اقدام است.
نایب رئیس هیات مدیره پتروشیمی ایلام افزود:پروژه‌های SRP ، RO و ZLD با پیشرفت فیزیکی قابل توجه در دست بهره‌برداری است.
سیدغلامحسن گرشاسبی با بیان اینکه میزان سرمایه‌گذاری در پروژه ZLD حدود ۶ و نیم میلیون دلار است که تا ماه آینده راه‌اندازی می‌شود ادامه داد: بر اساس طراحی این پروژه  ۳۰ لیتر در ثانیه پساب بازیابی می‌شود.
مدیرعامل پتروشیمی ایلام در ادامه با اشاره به مشارکت در اجرای پروژه مهم انتقال پساب شهر ایلام از طریق خط لوله افزود: در راستای حمایت از تولید ، بازرسی استان در رفع معارض و بهره‌برداری قریب‌الوقوع این پروژه ، پتروشیمی ایلام را یاری کند.
گرشاسبی از راه‌اندازی نظام مشارکتی برای کاهش حواشی مجتمع خبر داد و گفت: پتروشیمی ایلام به بازرسی استان با چشم «هدایتگر »نگاه می‌کند.

خط‌کش بازرسی استان «قانون» است

مهدی اصلانی؛ رئیس سازمان بازرسی استان نیز در این دیدار با تقدیر از حساسیت‌ و نگاه ویژه مدیرعامل پتروشیمی ایلام به مقوله بازرسی و نظارت بر حسن اجرای کار گفت:خط‌‌کش‌ و فصل مشترک بازرسی استان در ارتباط با دستگاه‌ها قانون است.
مهدی اصلانی با بیان اینکه تمرکز بازرسی استان در انتخاب موضوع مسئله‌محوری،  گستردگی محور فعالیت‌ها و کاهش هزینه است، افزود: تنها راه حل مشکلات کشور مدیریت جهادی و انقلابی است.
وی تاکید کرد: بازرسی کل استان از تمام ظرفیت‌‌ خود برای حل مشکلات واحدهای تولیدی از جمله شرکت پتروشیمی ایلام بهره خواهد گرفت.
رئیس سازمان بازرسی استان با اشاره به اهمیت و ضرورت راه اندازی پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب شهر ایلام از منظر    مسایل زیست محیطی و پروژه های کلان نیمه تمام و تامین پساب واحدهای صنعتی در شرایط تنش آبی و نقش و اعلام امادگی شرکت پتروشیمی در مشارکت در تامین منابع مالی مورد نیاز برای تکمیل این پروژه تصریح کرد: تمام دستگاه‌های مرتبط مکلف به همکاری و تعامل با شرکت پتروشیمی ایلام  به عنوان یکی از واحدهای تولیدی مهم استان در راستای تکمیل و تسریع در اجرای این پروژه می باشند.
اصلانی افزود: نظارت پیشگیرانه و رویکرد مسئله محوری در نظام تدوین و اجرای برنامه ریزی بازرسی ها از اولویت های ابلاغی بازرسی کل استان ایلام است.

گزارش؛

کسب رتبه‌ی اول بین دستگاه‌های اجرایی توسط اداره روابط عمومی آموزش و پرورش استان ایلام

به گزارش ایلام ۵۳؛ در نخستین همایش تجلیل از روابط عمومی‌های برتر استان ایلام که امروز ۸ آذرماه در محل سالن اجتماعات استانداری ایلام و با حضور مسئولان ارشد استانداری ایلام و جمعی از مسئولان روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی، فرمانداری‌ها، شرکت‌ها و … برگزار شد اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان ایلام رتبه‌ی اول را در بین دستگاه‌های اجرایی استان ایلام به دست آورد.

حسن بهرام نیا استاندار ایلام در این آیین با اهدای لوحی از مسعود احمدیان رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان ایلام به خاطر کسب مقام اول این جشنواره تجلیل به عمل آورد.

گزارش؛

رعایت مسائل پدافند غیرعامل در شبکه‌های گازرسانی ضروری است

به گزارش ایلام ۵۳؛ محمود کشاورز در نشست با مدیرکل پدافندغیرعامل استانداری ایلام افزود: گاز، قابلیت ذخیره‌سازی در مقیاس کوچک و استانی ندارد و وابسته به شبکه‌ها و خطوط انتقال است و در این راستا رعایت مسائل پدافند غیر‌عامل در شبکه‌های گازرسانی توجه ویژه‌ای را می طلبد.
وی به تاب‌آوری ۹۹ درصدی شبکه‌های گازرسانی در استان اشاره کرد و اظهار داشت: در سیل سال ۹۸ در ماژین دره‌شهر کلیه تأسیسات دیگر دستگاههای اجرایی دچار حادثه شدند ولی به هیچکدام از شبکه‌های گازرسانی آسیب وارد نشد که این موضوع نشان از توجه ویژه و رعایت شرکت گاز استان در مسائل پدافند غیرعامل بوده است.
کشاورز با بیان اینکه شبکه گاز این استان در بحران‌های مختلف امتحان خود را پس داده است، تصریح کرد: برای پایداری شبکه گاز شهر ایلام از ۲ مسیر فرعی دیگر غیر از مسیر اصلی برنامه‌ریزی شده است.
مدیرعامل شرکت گاز استان با اشاره به اینکه دستورالعمل‌های آمادگی در شرایط اضطراری در این شرکت تدوین و ابلاغ شده است، گفت: با توجه به برودت هوا و سرمای زمستان، انتظار می‌رود که صنایع استان نسبت به تأمین سوخت دوم جایگزین اقدام و در این راستا تمهیدات لازم اندیشیده شود تا برای تأمین گاز خانگی با مشکل مواجه نشویم.
همچنین مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری ایلام بر رعایت مسائل پدافند غیرعامل در شبکه‌های گازرسانی استان تأکید کرد و گفت: در حوزه مأموریت پدافند غیرعامل در شرکت گاز استان توجه ویژه‌ای شده و در این زمینه عالی کار شده است.
محمد رحیمی افزود: گفتمان پدافند غیر‌عامل می‌بایست در خانواده‌ها هم نهادینه شود و این موضوع در ادارات و دوایر دولتی نیز الزامی است.
وی با اشاره به اینکه آموزش سرلوحه کاری قرار گیرد تا مشکلات حوزه پدافند غیرعامل برطرف شود، اظهار داشت: پدافند غیرعامل باید بر اساس اهداف تعریف شده تشکیل شود تا تاب‌آوری شبکه‌های گازرسانی دوچندان شود.

رئیس کل دادگستری استان ایلام؛

کاهش ۳۳ درصدی پرونده های قضایی استان ایلام

به گزارش ایلام ۵۳ ؛ عمران علی محمدی رییس دادگستری استان ایلام در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه گفت:در ۵ ماه گذشته ۳۳درصد پرونده های موجود در استان ایلام بررسی و کاهش یافت.وی با اشاره به بازدید مستمر از حوزه های قضایی استان ، گفت: هر شعبه قضایی در ۵ ماه گذشته ۳ بار مورد بازدید قرار گرفته است.

وی گفت: برای اولین بار سامانه تحلیل هوشمند بنگاه های اقتصادی برای اولین بار در کشور توسط سیستم قضایی استان طراحی و تولید شد که در این سیستم افراد فروشنده املاک متوجه میشوند که فرد خریدار تمکن مالی برای انجام معامله را دارد.عمران علی محمدی گفت:در ۵ ماه گذشته بیش از ۷۴ درصد شعب نامتعارف در حوزه قضایی استان کاهش یافت به نحوی که هم اکنون تنها ۶ شعبه قضایی در استان دارای بیش از ۲۰۰ پرونده هستند.

رییس دادگستری استان ایلام گفت: در ایام اربعین، حوزه قضایی استان با بازدیدهای مستمر و مداوم، پیگیر امور مربوط به طرح های مختلف اربعین استان بود.علی محمدی گفت: بازدیدهای مستمر قضات از زندان ایلام در ۵ ماه گذشته در دستور کار بوده و تلاش شده تا شرایط لازم برای زندانیان فراهم شود.

رییس دادگستری استان ایلام گفت: در ۷ ماه گذشته ۱۰۷۱ مورد حکم قضایی جایگزین حبس صادر شده است.عمران علی محمدی گفت: با بررسی های انجام شده افراد دستگیر شده در اغتشاشات اخیر، با ارتباط با سرویس های جاسوسی درصدد تخریب و آشوبگری بودند که با بصیرت مردم این فتنه خاموش شد.

وی گفت: برخی نیز به صورت ناآگاهانه در تله افراد آشوب طلب گرفتار شده، که با قرار وثیقه آزاد شدند.معاون اجتماعی دادگستری استان ایلام نیز در این نشست گفت: با تلاشهای صورت گرفته ۲۳ درصد پرونده های طلاق منجر به صلح و سازش شده است.

خسروی زاد سرپرست دادگاه‌های تجدیدنظر استان ایلام گفت: نرخ پرونده در دادگاه های تجدید نظر استان ایلام در پایین ترین سطح ممکن قرار دارد و اکثر شعب این حوزه فاقد شعب نامتعارف هستند.

تعمیرکاری مسول فناوری اطلاعات دادگستری استان ایلام گفت: با ایجاد پابند الکترونیک جهت کاهش آرا کیفری و کم شدن جمعیت زندانی‌ها کمک شایانی شده است.

احسانی مدیرکل زندانهای استان ایلام در این نشست خبری گفت: بسته های حمایتی برای خانواده های زندانیان توزیع شده است و با انجام اقدامات کارآفرینی سعی در مهارت آموزی به زندانیان برای اشتغال پس از آزادی هستیم.وی گفت:با استقرار شعبه اجرای احکام در زندان ایلام، درخواست های زندانیان استان به صورت سریع مورد بررسی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/

گزارش؛

۶ اقدام مهم پالایشگاه گاز ایلام در حوزه پدافند غیر عامل و مدیریت بحران

به گزارش ایلام۵۳، روح اله نوریان در نشست سیاسی بصیرتی تحلیل روز جانشین فرمانده سپاه امیرالمؤمنین(ع) استان که در محل سالن آمفی تئاتر خلیج فارس این شرکت برگزار شد، افزود: ساخت و تجهیز اتاق بحران، ساخت و تجهیز ۴ پناهگاه برای استفاده در مواقع اضطراری و بحران، انجام مطالعات مفهومی پدافند غیرعامل و اخذ تائیدیه از سازمان پدافند غیرعامل تنها بخشی از اقدامات در این حوزه بوده است.
وی اظهار داشت: انجام پروژه تهیه و تدوین و استقرار سیستم مدیریت شرایط اضطراری و بحران،تدوین دستورالعمل های مقابله با شرایط اضطراری همچون سیل، زلزله، آتش سوزی جنگل و مراتع اطراف پالایشگاه و انجام پروژه پژوهشی ارزیابی آسیب پذیری امنیتی از دیگر اقدامات مهم در این حوزه بوده است.
نوریان به حمایت از تولید شرکت های دانش بنیان اشاره و تصریح کرد: ساخت دانش بنیان مولکولارسیو واحد نم زدایی، امکان سنجی احیا آمین مستعمل با استفاده از توانمندی شرکت های دانش بنیان، ساخت داخل کاتالیست واحد استحصال گوگرد، حمایت از ساخت تولید داخل ماده کربن فعال و آنتی فوم و بومی سازی بیش از ۲۴ قلم کالای اساسی به منظور عدم وابستگی به خارج و دور زدن تحریم ها انجام شده است.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام از افزایش ۵۵ درصدی فروش محصولات ۳ گانه این شرکت به پتروشیمی ایلام در ۶ ماهه نخست سال جاری خبر داد.
نوریان با اشاره به این‌که در نیمه نخست امسال، ۷۳۹ میلیون مترمکعب گاز به شبکه سراسری تزریق شده، افزود: این مقدار گاز تزریقی نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ تولید و فروش، ۷ درصد افزایش یافته است.
وی با بیان این‌که در این مدت، گاز اتان تولید شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد افزایش را نشان می دهد، اظهار داشت: در طول ۶ ماهه نخست سال جاری، میزان فروش این محصول، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۸۱ درصد رشد داشته است.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام ادامه داد: این در حالی است که تولید گاز مایع خام در نیمه نخست امسال ۲۴ درصد افزایش و فروش آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش ۷۰ درصدی را نشان می‌دهد.
نوریان همچنین از تولید بیش از ۳۵ هزار تن گوگرد در ۶ ماهه نخست سال جاری خبر داد و افزود: با توجه به ذخیره‌سازی سال گذشته، بخشی از این محصول که از طریق بورس به فروش رفته، نسبت به مدت مشابه سال قبل، افزایشی ۲۰ درصدی دارد.
نوریان به عملکرد این واحد صنعتی در دریافت گاز غنی ورودی اشاره کرد و اظهار داشت: طی این مدت، گاز غنی ورودی به این پالایشگاه، نسبت به تعهد آن، ۱۲ درصد بیش از تعهد مصوب بوده و خوراک دریافت کرده است.
مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام گفت: با فرهنگ سازی های انجام شده در حوزه ایمنی از ابتدای فروردین ماه سال گذشته تا پایان شهریور ماه سال جاری ۵ میلیون و ۹۳۶ هزارو ۹۸۵ نفر ساعت کار بدون حادثه در این واحد صنعتی انجام شده است.
نوریان با اشاره به اینکه سبد تولیدات این واحد صنعتی متنوع است، افزود: این پالایشگاه از لحاظ تنوع و سبد محصولات تولیدی دارای تنوع کاملی از محصولات پالایشگاهی است و علاوه بر محصول گاز طبیعی دارای وصولات با ارزشی مانند اتان ،گاز مایع خام، میعانات گازی و گوگرد می باشد و از این لحاظ جزو معدود پالایشگاههای دارای تنوع و محصولات تولیدی است که هم برای صنایع پایین دستی و هم در چرخه اقتصاد داخلی کشور و درآمدزایی نقش تاثیرگذاری دارد.
نوریان به دستاوردهای این شرکت در طول چند سال گذشته اشاره و اظهار داشت: افتخاراتی نظیر عنوان برتر در حوزه سلامت اداری، کسب سطح عالی در نظام ارزیابی عملکرد شرکت ملی گاز، انتخاب پالایشگاه گاز ایلام به عنوان دستگاه اجرایی برتر پدافند غیرعامل ، پیاده سازی سیستم مدیریت امنیت اطلاعات در حوزه سرویس‌های فاوا و شبکه کنترل صنعتی، انتخاب پالایشگاه گاز ایلام به عنوان کارفرمای سلامت محور استان ،کسب رتبه برتر پژوهش برتر در بین شرکت‌های پالایشی و کسب تدریس ۳ستاره ششمین جایزه ملی مدیریت انرژی، کسب رتبه اول آتش نشانی شرکت ملی گاز ایران و غیر برخی از دستاوردهای شرکت در طول دو سال گذشته بوده است.
همچنین جانشین فرمانده سپاه امیرالمؤمنین (ع) استان ایلام در این نشست از تلاش های پالایشگاه گاز ایلام در راستای تولید پایدار و تحقق چشم انداز ها قدردانی کرد.

سردار قدرت الله کریمیان با اشاره به اینکه تولید مستمر در راستای امنیت پایدار محقق می شود،افزود: به برکت نظام جمهوری اسلامی امنیت مطلوبی در سطح جامعه برقرار است و کارکنان پالایشگاه گاز ایلام با تولید محصولات متنوع به اقتصاد کشور کمک می کنند.
وی با بیان اینکه تلاش جهادی در این واحد صنعتی به عینه دیده میشود، اظهار داشت: پالایشگاه گاز ایلام با تزریق گاز به خط سراسری باعث می شود که علاوه بر ایلام، استان های همجوار نیز با کمبود و قطعی گاز مواجه نشوند که این موضوع مصداق جهاد اقتصادی است.
سردار کریمیان با اشاره به اینکه تلاش پالایشگاه گاز ایلام برای بومی سازی تجهیزات و قطعات ستودنی است، تصریح کرد: بومی سازی برخی از تجهیزات باعث عدم وابستگی به خارج می شود و نشان می دهد که تحریم ها نه تنها اثری بر روی اقتصاد کشور نداشته بلکه به فرصت تبدیل شده است.
گزارش؛

امید وارد ایران شد

به گزارش ایلام۵۳؛تک ‎درنای سیبری، ١۵ سال است تنها به ایران می آید… زمستان سال ٨۶ سه درنای سیبری در ‎فریدونکنار به زمین نشستند، یکی از سه درنا، آن سال کشته شد. دیگری سال بعد. اکنون، تک درنای سیبری باقی مانده ‎امید است.

او پانزده سال است که به عنوان تنهاترین پرنده‌ی دنیا، هزاران کیلومتر را بین صحراهای سیبری و آبگیرهای شمال کشورمان، به تنهایی در رفت و آمد است، تا نماد مقاومت شود، تا اُمید را در دل همگان زنده نگه دارد.

گزارش؛

اصول پدافند غیرعامل باید در مبلمان شهری ایلام رعایت شود

به گزارش ایلام۵۳؛حجت الاسلام والمسلمین اله نور کریمی تبار روز سه‌شنبه بمناسبت آغاز هفته پدافند غیرعامل در دیدار مدیرکل، کارکنان و روسای کارگروه های ذیل شورای پدافند غیرعامل استان با ذکر این مطلب که پدافند غیر عامل  در  اداره کشور نقش مهمی دارد که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته، اظهار داشت: نقش پدافند غیر عامل در مبلمان شهری بسیار حائز اهمیت است.

وی با اشاره به ساخت و سازهای غیر استاندارد و مجموعه آپارتمان های بلند مرتبه که در بخشی از نقاط شهر ساخته شده است، افزود: هنگام وقوع زلزله یا وقایع طبیعی در لحظه های ابتدایی رخداد که وقت طلایی برای نجات جان انسان محسوب می شود، پناه بردن به مکانی امن یکی از نکات بسیار مهم است که باید در طراحی مبلمان شهری مد نظر گرفته شود.

حجت الاسلام کریمی تبار گفت: هنگام ایجاد ناامنی و یا وقوع حادثه باید برای مردم مکان هایی مناسب و امن در نظر گرفته شود که نقش پدافند غیرعامل در این زمینه قابل توجه است.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به اینکه شهر در حال توسعه است و باید در مبلمان شهری به ساخت پارک های مناسب و قابل استفاده برای مردم اهمیت داده شود، افزود: با وجود تعدد آپارتمان ها در داخل شهر ایلام بویژه ساختمان های بلند مرتبه، ساکنین این مکان ها نیازمند فضایی آرام هستند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با ذکر این مطلب که در گذشته با اینکه شهر ایلام بسیار کوچک بود اما ۲ پارک ملت و کودک وجود داشت که مردم هم اکنون نیز از آنها استفاده می کنند، تصریح کرد: با وجود چند برابر شدن وسعت شهر ایلام، ساخت پارک های مناسب برای استفاده مردم در طول این سالها مغفول مانده است، که نیازمند بازنگری در توسعه شهری می باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین کریمی تبار تصریح کرد: ۲۳ نقطه در شهر ایلام فاقد مسجد است در حالی که در هر ۵۰۰ متر برای اقامه نماز باید مسجد وجود داشته باشد و پدافند غیرعامل با در نظر گرفتن مشکلاتی که در شهر ایلام وجود دارد ، در جلوگیری از بروز مشکلات شهری ورود کند تا از تلفات احتمالی جلوگیری و نقش پدافند غیرعامل باید برای مردم شناخته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اغتشاشات اخیر و نقش دشمنان جمهوری اسلامی در این زمینه عنوان کرد: دشمن در کف خیابان مشکلاتی را برای مردم بوجود آورد و یکسری ضرر اقتصادی را به دولت و مردم تحمیل کرد که در این شرایط سخت اقتصادی جبران این ضرر و زیان به اموال عمومی قطعا برای مردم نیز سخت است.

امام جمعه ایلام با اشاره به آسیب های اقتصادی و امنیتی که دشمن در این شرایط به مردم تحمیل کرده است، گفت: علاوه بر این آسیب‌ها بزرگترین آسیب، لایه فرهنگی پنهانی است که موجب این رخدادها شده است.

کریمی تبار با اشاره به مشکلات اقتصادی که نه تنها در ایران بلکه در کل جهان حاکم است ، گفت: در جمهوری اسلامی برای سه دهک پایین جامعه بیمه در نظر گرفته است و رشد اقتصادی قابل توجهی داشته ایم که در بسیاری از کشورهای دیگر این چنین امکاناتی وجود ندارد.

وی پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در دنیا را بی نظیر عنوان کرد و گفت: دشمن در حال وارونه جلوه نشان دادن پیشرفت های کشور با بزرگنمایی مشکلات است.

امام جمعه ایلام با ذکر این مطلب که نسل جوان و نوجوان ما در اولویت هجمه کارهای فرهنگی دشمن هستند، افزود: دشمنان در حال کار برای انجام یک جنگ تمام عیار با کشور و دنبال تغییر افکار جوانان هستند ولی فتنه آنان به سرانجام نرسیده است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری ایلام نیز در این دیدار افزود: سازمان پدافند غیرعامل سال ۸۲ در مجموعه های ستاد کل نیروی مسلح قرار گرفته است.

محمد رحیمی ادامه داد: روسای کارگروه های یازده گانه ذیل شورای پدافند غیرعامل استان امروز نقطه نظرات خود را در خصوص پدافند غیرعامل ارایه می دهند.

وی گفت: سال ۹۰ ، ۸ آبان بعنوان روز پدافند در تقویم ملی ثبت شد و اطلاع رسانی مصونیت سازی و آگاه سازی در این حوزه به  مردم و جامعه در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری ایلام تاکید کرد: پدافند اکنون یک نهاد حاکمیتی و کشوری که رییس ستاد کل نیروی مسلح بعنوان رییس کمیته دائمی پدافند غیرعامل در کشور است و ریاست شورا پدافند غیرعامل استان با حکم سرلشکر باقری رییس ستاد کل نیروی های مسلح، دکتر بهرام نیا  استاندار ایلام است.

رحیمی در خصوص تعداد قرارگاه ها و کارگروه های ذیل شورای پدافند غیرعامل استانداری، افزود: در شورای پدافند غیرعامل ۵ قرارگاه و ۱۱ کارگروه ذیل شورا فعال است.

وی تصریح کرد: پدافند شیمیایی، تهدیدات بیوتروریسم و تهدیدات سایبری از جمله تهدیدات در حوزه پدافند غیرعامل است که برای مقابله با این تهدیدات برنامه داریم.

رحیمی اضافه کرد: در حوزه پدافند غیرعامل یک سند بعنوان سند جامع بالادستی تعریف شده که براساس این سند هر سال یک سری وظایف در قالب طرح و برنامه تعریف می شود.

وی از تدوین ۲۵ طرح و برنامه در شورای پدافند غیرعامل خبر داد و گفت: دشمن در تولید محتوا پیش دستی می کند که نقش رسانه ها در خنثی سازی نقشه های آنان بسیار اثر بخش است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری ایلام ادامه داد: در برنامه هفتم توسعه، دروس پدافند بعنوان دروس عمومی در مدارس و دانشگاه ها تدریس می شود.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص پدافند گفت: رهبری فرموندند: پدافند غیرعامل یک اصل خواهد بود برای همیشه، نه برای یک مقطع خاص، این اصل مستمر و همیشگی است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استانداری ایلام در پایان با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی برای هزینه کرد اعتبارات پدافند غیرعامل ملزم به مبادله موافقت نامه هستند، گفت: یک درصد اعتبارت تمامی سازمان ها به مبحث الزامات پدافند غیرعامل اختصاص یافته است که همه دستگاه ها باید به آن ملزم باشند.